11.02.2019
na otwarcie

Elite Onion Club. Odmiana Centro z gospodarstwa w Białej
W katalogu odmian firmy Hazera Polska jest wiele ciekawych kreacji, jedną z nich jest Centro F1. Dziś prezentujemy Państwu ten uznany standard do długiego przechowywania z praktyki – z gospodarstwa braci Dubas z Białej koło Wielunia. Na zdjęciach wykonanych na początku lutego br. widać, jak duży potencjał ma ta odmiana.

Cebula jest obecnie najbardziej poszukiwanym warzywem na rynku nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym. Niesprzyjające warunki pogodowe w minionym sezonie spowodowały znaczną obniżkę plonów (w Polsce do 565 tys. t z 667 tys. t w roku 2017), a to z kolei “pociągnęło” w górę cenę tego warzywa.


Cebula Centro F1 – 9.01.2019

W gospodarstwie braci Dubas w Białej koło Wielunia, które obejmuje obszar 150 ha gruntów ornych, uprawia się corocznie ok. 18 ha cebuli. Pomimo niezbyt dobrych gleb – w gospodarstwie dominuje IV klasa bonitacyjna – cebula stanowi stały punkt płodozmianu. Na najwcześniejszy zbiór uprawia się tutaj Virgilio (ISI Sementi), Rhino F1 i Valentino F1 (typ hiszpański, Hazera). Około 85% całkowitej powierzchni uprawy zajmuje odmiana Centro F1 (Hazera) – odmiana średniowczesna w typie Rijnsburger.

W gospodarstwie braci Dubas odmiana Centro przechowywane jest aż do końca czerwca. Towar składowany jest w przechowalni luzem na pryzmie o wysokości ok. 4 metrów.

Zdaniem Wojciecha Dubasa jest to odmiana, która bardzo dobrze sprawdza się w ich gospodarstwie. Producent twierdzi, że silny system korzeniowy jest podstawowym atutem tej odmiany i daje gwarancję stabilnego plonu nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Poza tym, Pan Wojciech zwraca uwagę na cienką, dobrze zasychającą szyjkę oraz bardzo ładną, słomkowożółtą suchą łuskę, ściśle przylegającą do cebuli. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w gospodarstwie Centro przechowywane jest aż do końca czerwca. Przed zbiorem uprawa traktowana jest preparatem Fazor 80 SG, co znacznie poprawia właściwości przechowalnicze. Towar składowany jest w przechowalni luzem na pryzmie o wysokości ok. 4 metrów. Ze względu na twardość Centro, nie ma ryzyka odkształcania cebul pomimo tak wysokiego składowania.

Ubiegły rok nie był łaskawy dla producentów warzyw a mimo to w gospodarstwie Dubasów, Centro po raz kolejny plonowało na wysokim poziomie ( na zdjęciach widać duży kalibraż cebul). Pomimo braku nawadniania, uzyskany plon “standardu z Hazery” – według producenta – wahał się między 50 a 60 ton z hektara.

Mariusz Płucinik
Menedżer Sprzedaży, Polska Południowo-Zachodnia
tel. 693 894 666


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.