14.04.2018
4

Faza wschodów w ekspresowym tempie

Na Kujawach cebula już wschodzi. Nasiona posiane po świętach, 3 kwietnia w wilgotną glebę trafiły na wysokie temperatury powietrza (nawet 25 stopni C) i w ciągu niespełna dwóch tygodni można dostrzec wschodzące rośliny.

Aktualnie w wielu gospodarstwach trwa zakładanie upraw warzyw – siew nasion, sadzenie rozsady.  Tegoroczne prace rozpoczęły się z ok. 2-tygodniowym opóźnieniem a uwzględniając  trudne warunki pogodowe jesienią jest znaczne natężenie prac do wykonania w krótkim czasie, ponieważ wielu osobom nie udało się przygotować pól przed zimą. Producenci, którzy “szybko” wyszli w pole i wysiali nasiona, często nawet pomimo jeszcze nie w pełni dobrze ogrzanej gleby dziś informują, że cebula bardzo szybko skiełkowała.

Faza rozwoju cebuli po 10 dniach od siewu nasion – nasiona precyzyjne, podkiełkowane i zaprawione zaprawa Mundial

Na jednej z kujawskich plantacji, gdzie użyto nasion podkiełkowanych już po 10 dniach stwierdzono, że nie zdąży się wykonać zabiegu herbicydowego preparatem zawierającym glifosat – zabieg ten często wykonywany jest na plantacjach w strategii zwalczania chwastów na 2-3 dni przed wschodami cebuli. Wykonanie tego zabiegu w tym sezonie może być niemożliwe w wielu przypadkach także ze względu na bardzo duże spiętrzenie prac polowych. Osoby, które założyły plantacje cebuli bezpośrednio po świętach uczulamy, aby zweryfikowały swoje pola.

MB

Zdjęcia: Wojciech Kopeć, Yara Poland


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.