04.03.2019
sałata na otwarcie

Gospodarstwo Baur – sałatę produkuje prawie cały rok. Rzodkiewka w polu już od połowy lutego

W rejonie Piotrkowa Trybunalskiego w miejscowości Majków Średni profesjonalna produkcja sałaty oraz rzodkiewki prowadzona jest w gospodarstwie Baur. Sałata oferowana jest prawi cały rok. W 2019 roku plantacja rzodkiewki w polu została założona 16 lutego. Tak 16 lutego, można powiedzieć w środku zimy.

W rejonie Piotrkowa Trybunalskiego w miejscowości Majków Średni profesjonalna produkcja sałaty oraz rzodkiewki prowadzona jest w gospodarstwie Baur. Produkcja ogrodnicza od wielu lat towarzyszy właścicielowi gospodarstwa. Ostatnie lata zdominowała produkcja sałat – masłowej oraz lodowej. Jest ona tak planowana, aby zapewnić odbiorcom to świeże warzywo w jak najdłuższym okresie, praktycznie przez cały rok. Aktualnie gospodarstwo oferuje sałaty – z ogrzewanych szklarni i tuneli foliowych (obiekty są wielkości 210 m2 lub 300 m2) – ale w mniejszej ilości. Następnie produkcja prowadzona jest w zimnych tunelach a później (jak tylko pogoda umożliwia wjazd w pole) w gruncie. Taka strategia pozwala zachować ciągłość dostaw dla kontrahentów - mówi Bartłomiej Baur. W ogrzewanych tunelach zbiór rozpoczynamy 1 marca. Sałata zbierana jest w gospodarstwie codziennie, aż do połowy grudnia – dodawał producent.

We wczesnych terminach uprawy kosztowne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury roślinom sałaty, zarówno na etapie produkcji rozsady jak i na miejscu stałym. Podczas produkcji rozsady temperatura utrzymywana jest średnio na poziomie 12 stopni C (w dni pochmurne niższa a w dni słoneczne wyższa o kilka stopni). W okresie zimowym produkcja rozsady trwa w gospodarstwie 7-8 tygodni a latem tylko 4 tygodnie. Wysiew nasion w sezonie prowadzony jest co tydzień. Sałaty zimą sadzone są w rozstawie 21 x 21 cm a czym bliżej lata tym rzadziej – wiosną 23 x 23 cm, natomiast latem 25 x 25 cm. Sałata masłowa sadzona jest w liczbie 35 000 sztuk tygodniowo a sałata lodowa w liczbie 25 000 sztuk tygodniowo.

Odmiany sałat

Odmiany sałat produkowane w gospodarstwie dobierane są pod kątem wymagań odbiorcy oraz terminu uprawy. Produkujemy sałatę masłową typowo pod markety, jak Alexandria czy Fairly, ale również odmiany dla klientów, którzy oczekują jasnej oraz delikatnej sałaty masłowej, jak Jiska, Torpedo czy Melodion. Do zimowych nasadzeń używamy nasion sałaty masłowej Omega – informował Bartłomiej Baur. W produkcji sałaty lodowej wiosną i jesienią bazuje się na odmianie Gondar a latem sadzona jest odmiana Templin.

Przygotowując stanowisko pod uprawę zarówno sałat, jak i rzodkiewki czy to pod osłonami czy w polu bazujemy na wynikach analizy chemicznej gleby. Na jej podstawie uzupełniamy potrzebne danemu gatunkowi składniki pokarmowe. Używamy nawozów z różnych producentów, m.in. Timac Agro oraz Yara – mówił Bartłomiej Baur.

Rzodkiewka już rośnie w polu

Rzodkiewka w gospodarstwie Baur także produkowana jest pod osłonami oraz w otwartym polu. Przykładowo rzodkiewką, której nasiona wysiano w tunelu 15 stycznia była Autella. Nasiona wysiewano ręcznie z zachowaniem rozstawu 5 x 6 cm. Późniejsze siewy wykonywane są automatycznym siewnikiem. W 2019 roku plantacja rzodkiewki w polu została założona 16 lutego.

Tak 16 lutego, można powiedzieć w środku zimy, ale warunki pogodowe pozwalały na uprawę gleby oraz uformowanie zagonów. Produkcja prowadzona jest na podwyższonych zagonach o szerokości 150 cm. Rozstaw nasion ustawiono na 6 x 6 cm. Producent szacuje, że na 1 ha wysiano około 2,1 mln nasion. Do pierwszego siewu rzodkiewki w polu wykorzystano odmianę Celesta z firmy Enza Zaden. Pole po wykonaniu siewu przykryte zostało agrowłókniną P19.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.