12.05.2018
Pole po gradobiciu w okolicy Kwidzyna

Grad załatwił wszystko w 15 minut! Burza bolesna dla okolicy Kwidzyna

Mateusz z okolicy Kwidzyna wczoraj (11 maja) w komentarzu do opublikowanych na fanpage e-warzywnictwo.pl zdjęć marchwi obrazujących stan plantacji na 10 maja br. napisał – też taką miałem, ale dziś w przeciągu 15 minut wszystko zniszczył grad. Po czym załączył zdjęcia, na których kilkuhektarowe pole pokryte jest lodowymi kulkami.

11 maja nasilenie burz sprawiło, ze dzień ten zapisze się niechlubnie w pamięci wielu producentów rolnych. Szkody spowodowane przez nawałnice i grad są bardzo duże. Największą aktywność burzową prognozowano w pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Kujawy, zachodnie Mazowsze i wschodnią Wielkopolskę po Ziemię Łódzką, Śląsk i Małopolskę.

W województwie pomorskim gospodaruje Mateusz Osiński. Na kilkunastu hektarach uprawia marchew, pietruszkę, buraka ćwikłowego oraz zboża.

Marchew uszkodzona przez grad

Plantacja buraka ćwikłowego po burzy

Pole po gradobiciu w okolicy Kwidzyna

Wczorajszy front burzowy z gradobiciem w jego rejonie wyrządził szkody w uprawach na poziomie 70-80%. W gospodarstwie Mateusza uszkodzone zostały na 5 ha rośliny marchwi (odmiany Volcano oraz Laguna), 2,5 ha pietruszki korzeniowej (odmiany (Arat oraz Eagle), buraka ćwikłowego -  2,5 ha (Wodan) oraz będąca w płodozmianie z warzywami pszenica.

Szczerze współczujemy Mateuszowi, mamy nadzieję że część roślin szybko się zregeneruje. Niech omijają Was te czarne chmury!

Marcin Bartczak

Zdjęcia: M. Osiński, firmowe


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.