06.03.2019
Kazachstan_fhtrade

Holenderski przedsiębiorca mówi o rynku cebuli
W przyszłości czekają nas wielkie zmiany na rynku cebuli z powodu braku siły roboczej w Polsce. Obecnie trwa rozpoznawanie możliwości pozostałych krajów wschodniej Europy – podkreśla Jan Gerrit Feil.

Obecnie wysoki poziom cen cebuli w Holandii powoduje, że w Polsce zainteresowanie cebulą z tego kraju jest dużo mniejsze niż w sezonach minionych. Holenderski sektor tego warzywa gwałtownie wzrósł w ostatnich latach. Każdego roku ok 10% cebuli holenderskiej trafia do Polski. Obecny sezon przyniósł jej bardzo mało ze względu na niskie plony.

Ceny:
Dobra jakościowo cebula sprzedawana jest w cenie od 15 do 20 euro za 100 kg. W minionych latach było to około 2 do 5 euro za 100 kg. Aktualnie poziom cen dla wielu odbiorców jest zbyt wysoki, dodatkowo cebula jest bardzo delikatna.
Import:
Cebula z Holandii trafia do Polski w kwietniu, maju oraz czerwcu – w tym okresie kończą się zapasy tego warzywa w Polsce. W okresie od lipca do października kupujący wykorzystują cebulę w dużej mierze do przetwórstwa – na produkty mrożone.

Historia:
Ponad 25 lat temu Anné Feil, dyrektor FH Trade w Poznaniu (Polska), nawiązał pierwsze kontakty handlowe w Europie Wschodniej.
Jan Gerrit Feil “Kontakty zaowocowały pierwszymi dostawami cebuli holenderskiej, którą obierano ręcznie w Polsce. Po okresie komunistycznym ilość chętnych do pracy przy obieraniu była bardzo duża. Niestety aktualnie wszystko się zmienia i jest z tym coraz trudniej. Na szczęście powoli zmienia się podejście i część osób inwestuje w profesjonalne maszyny do obierania. Jakość jest odgórnie wymuszona przez odbiorców cebuli do przetwórstwa. Dzięki temu firmy z kategorii D stają się powoli firmami kategorii A i obierają cebulę maszynowo.
Dodatkowo cebula jest także odpowiednio pakowana: od Big-Bagów po worki 25 kg, 10 kg i 5 kg. Bardzo popularna stała się w Polsce także cebula bez łuski. Jest chętnie spożywana na surowo np. z pomidorem”.

Jan Gerrit Feil

FH Trade rocznie obraca ok. 30 000 ton cebuli: od surowej po przetworzoną:

-18 tys. ton obranej cebuli
-5000 +/- ton mrożonej cebuli
- 8000-20000 w łusce

Cebula jest dostarczana przez firmę przez cały rok. Obecnie ze względu na słabą dostępność w Holandii, FH Trade importuje cebulę z Kazachstanu oraz Uzbekistanu. Jest to inny typ ? tam preferuje się odmiany amerykańskie i hiszpańskie, których m.in. możliwości składowania są ograniczone. Cena cebuli z Kazachstanu sprzedawana przez hodowców wynosi około 35 – w tym sezonie w porównaniu do 50 – za 100 kg w Holandii. To duża różnica – podkreśla Jan Gerrit Feil. W przyszłości czekają nas wielkie zmiany z powodu braku siły roboczej w Polsce. Obecnie trwa rozpoznawanie możliwości pozostałych krajów wschodniej Europy ? dodawał właściciel firmy FH Trade.

Źródło: wywiad z Jan Gerrit Feil – https://www.agf.nl/article/9076697/in-een-week-uien-uit-vs-spanje-kazachstan-oekraine-nederland-en-polen-verwerkt/


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.