01.03.2017
Fresh red sweet peppers in a wooden crate.

Im cieplej tym lepiej

Ceny warzyw importowanych wróciły do akceptowalnego poziomu, co eksperci Rynku Hurtowego Bronisze określają jako stabilizację. Tę stabilizację przyspieszył w ostatniej dekadzie lutego zmniejszony popyt oraz dostawy warzyw z krajów Beneluxu, a także poprawa warunków pogodowych w całej Europie.

W 8 tygodniu tego roku, na Rynku Hurtowym w Broniszach warzywa importowane nie tylko wyrównały cenę, ale niektóre są tańsze w porównaniu z cenami sprzed roku, co po galopujących cenach styczniowych jest dobrą informacją.

Bakłażany pochodzące z importu sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie
od 4 -6 zł za kg co oznacza spadek
ceny o 1/5 w porównaniu z ceną w 8 tygodniu 2016 roku. Podobnie kalafiory, kosztują teraz od 3,70 do 5,60 zł za szt, spadek o 15% w porównaniu do cen sprzed roku.
O tyle samo staniała papryka kolorowa, która w ofercie hurtowej kosztuje od 9,6 zł do 11,00 zł za kg. Zielona też tańsza i kosztuje od 7,50 do 8,50 zł za kg. Pomidory importowane od 5,00 do 6,50 zł za kg jest to o 30% taniej w porównaniu z 2016 rokiem.

Aby już importowane ogórki są o 40% droższe w porównaniu z cenami z 8 tygodnia 2016 r, i kosztują od 8,25 – 10,00 zł/kg. Sałata lodowa, której cena kilka tygodni temu przyprawiała o ból głowy jest teraz droższa (w porównaniu z ubiegłym rokiem) ?zaledwie? o 80% i kosztuje od – 4,50 do 5 zł za szt.

Importowana rzodkiewka, która większości z nas kojarzy się z wiosną, w całości pochodzi z importu, (krajowej jeszcze nie ma) i kosztuje w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach od 1,20 zł do 1,50 zł

za pęczek. Ceny nie uległy zmianie w porównaniu z ceną sprzed roku.

CENY NIŻSZE O POŁOWĘ

Cena polskich warzyw z ubiegłorocznej produkcji takich jak: cebula, kapusta czy marchew nadal
oscyluje wokół 1/2 ceny z końca lutego 2016 r.

Cebula w ofercie hurtowej kosztuje od 35 groszy do 60 groszy za kg (worki po 15 kg) Kapusta biała, w tej samej cenie, 30-60 groszy za kg (worki po 20 kg). Marchew jest w cenie od 60 groszy do 80 groszy za kg (worki po 10 kg). Warto podkreślić, że tegoroczne ceny na warzywa pochodzące z ubiegłorocznej produkcji są bardzo atrakcyjne dla konsumentów, mniej powodów do zadowolenia mają producenci.

Mamy dopiero początek sezonu na polskie nowalijki pochodzące spod osłon. Nie ma jeszcze rzodkiewki, ale są już ogórki i pomidory czerwone. Te ostatnie jeszcze w małych ilościach dostarczane przez ogrodników, ale z każdym dniem produkcja szklarniowa będzie rosła.

Krajowe pomidory krajowe, na Rynku Hurtowym w Broniszach są w cenie od 17 do 18 zł za kg (opakowania po 6 kg). Ogórki spod osłon od 7,50 do 9,00 zł, w porównaniu z minionym rokiem jest
to cena około 1/5 wyższa.

O ile najbliższy okres nie przyniesie zmian pogody czyli ochłodzenia to podaż krajowych nowalijek będzie rosła, a ceny, z każdym dniem, będą coraz niższe.

Bronisze


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.