19.10.2018
D

Centrum Rolnictwa Precyzyjnego

Inauguracja Centrum Rolnictwa Precyzyjnego Kubota w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich

Zespół Szkół Rolniczych w miejscowości Kaczki Średnie jest pierwszym w Europie ośrodkiem edukacyjnym, który został wyposażony w stanowiska dydaktyczne rolnictwa precyzyjnego marki Kubota. 17 października dokonano uroczystej inauguracji projektu Centrum Rolnictwa Precyzyjnego realizowanego przez szkołę we współpracy firmami Kubota oraz Polsad Jacek Korczak.

Dział mechatroniczny marki Kubota przygotował dla szkoły szereg akcesoriów szkoleniowych, takich jak modele maszyn towarzyszących, symulatory narzędzi ISOBUS oraz uniwersalne terminale ISOBUS. Dzięki takiemu wyposażeniu, szkoła w Kaczkach Średnich może się obecnie pochwalić jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych pracowni dydaktycznych w Polsce.

Maciej Rujner, Dyrektor zarządzający marki Kubota

- Żeby osiągnąć sukces, rolnicy w niedalekiej przyszłości będą potrzebowali czegoś więcej, niż tylko niezawodnego ciągnika. Obecnie marka Kubota to także maszyny towarzyszące oraz systemy do zarządzania, które w sposób inteligentny komunikują się z ciągnikiem, pozwalając na efektywne wykorzystanie wszystkich zasobów, takich jak nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. Współpraca ze szkołą w Kaczkach Średnich w ramach Centrum Rolnictwa Precyzyjnego doskonale wpisuje się w kierunek rozwoju, który czyni markę Kubota dostawcą kompletnych rozwiązań dla rolnictwa. Właśnie dlatego ten projekt jest dla nas tak ważny. – mówi Andrzej Sosiński, manager marketingu marki Kubota.

Edukacja na najwyższym poziomie

Na wyposażenie Centrum Precyzyjnego Rolnictwa składają się trzy fizyczne stanowiska dydaktyczne oraz licencje na oprogramowanie umożliwiające symulację terminala zarządzającego maszynami towarzyszącymi. Pierwsze stanowisko dydaktyczne jest przystosowane do sterowania z zewnątrz ciągnikiem Kubota M7131 Premium KVT, który również został dostarczony do placówki. Ciągnik wyposażono dodatkowo w zestaw automatycznego prowadzenia z precyzją do 2 cm, zestaw prowadzenia manualnego IsoMatch InLine oraz zestaw 2 kamer IsoMatch Multieye. Unieruchomionym ciągnikiem można sterować z zewnętrznego fotela wyposażonego w terminal oraz podłokietnik. Takie rozwiązanie umożliwia całej grupie uczniów obserwowanie reakcji ciągnika na zadane polecenia.

Drugie stanowisko dydaktyczne wyposażone jest w model rozsiewacza nawozów mineralnych, wyposażonego w technologię GEOspread z kontrolą sekcji i zmiennym dawkowaniem. Rozsiewacz reaguje na sygnały wysyłane z wirtualnego pola, sekcje zamykają się więc automatycznie przy nachodzeniu na siebie przejazdów – zupełnie jak ma to miejsce w rzeczywistych warunkach polowych. Szkoła w Kaczkach Średnich jest pierwszą tego typu placówką edukacyjną wyposażoną w takie rozwiązanie.

Trzecie stanowisko dydaktyczne to symulator kontroli sekcji, natomiast wyposażenie dostarczone do szkoły obejmuje także siewnik punktowy, zgrabiarkę karuzelową, przetrząsacz, bronę aktywną oraz szereg uniwersalnych, 7 i 12 calowych terminali K-Monitor umożliwiających sterowanie różnorodnymi urządzeniami towarzyszącymi działającymi w technologii ISOBUS.

Część wyposażenia Centrum Rolnictwa Precyzyjnego

Przyszłość biznesu rolniczego

Centrum Rolnictwa Precyzyjnego pomoże wykształcić kompetentnych specjalistów mechanizacji rolnictwa, którzy będą doskonale zorientowani w najnowszych zdobyczach techniki rolniczej. Dzięki temu, absolwenci Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich będą mieli większe szanse na rynku pracy, w szczególności w branży agrobiznesu – nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Krzysztof Świerk – dyrektor szkoły w Kaczkach Średnich

Podczas inauguracji, oprócz dyrekcji szkoły i lokalnych władz, obecni byli również przedstawiciele krajowego i zagranicznego biznesu – przyszłych pracodawców absolwentów szkoły rolniczej w Kaczkach Średnich. Konfederacja Lewiatan, której celem jest aktywizacja przedsiębiorczości w Polsce obok Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Your Future In (pierwszy Skills Hub, akredytowany przez rząd Szkocki) oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji, są partnerami Centrum Kwalifikacji, w ramach której powstało Centrum Precyzyjnego Rolnictwa.

Centrum Kwalifikacji – innowacja na skalę europejską

Centrum Rolnictwa Precyzyjnego to nie jedyny projekt, którego realizacja oficjalnie rozpocznie się 17 października. Tego dnia szkoła w Kaczkach Średnich wzbogaci się również o Centrum Kwalifikacji. To pilotażowy projekt mający na celu wypracowanie modelowych rozwiązań wsparcia współpracy na płaszczyźnie edukacja zawodowa – rynek pracy, w ramach którego zakłada się podejmowanie szerokiej ilości działań, które w przyszłości przysłużą się zbudowaniu elastycznego, zgodnego z potrzebami, systemu edukacji zawodowej, opartego na wzajemnych zaufaniu stron dzięki wdrożeniu działań o wysokiej jakości i skuteczności. Centrum Kwalifikacji będzie implementować najlepsze Polskie i Europejskie rozwiązania m.in. w edukacji pozaformalnej dla budowania elastycznych ścieżek edukacyjnych by skutecznie ulepszać szkolnictwo zawodowe w centralnej Polsce.

Podpisanie porozumienia inauguracyjnego współpracę w ramach Centrum Precyzyjnego Rolnictwa

Centrum Kwalifikacji powstało przy ZSR CKP w Kaczkach Średnich i będzie aktywnie wspierane przez:

  • Konfederację Lewiatan – największą konfederację pracodawców w Polsce, członka Business Europe
  • Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych – jedno z największych zrzeszeń branżowych w Polsce, skupiające zakłady o ogromnym potencjale rozwojowym, mające obecnie ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych zgodnie z potrzebami rynku pracowników
  • Centrum Innowacyjnej Edukacji – grono eksperckie posiadające wiedzę na temat najnowocześniejszych rozwiązań innowacyjnej edukacji na poziomie Europejskim, które dostarczać będzie kluczową wiedzę do rozwoju Centrum Kwalifikacji oraz da Centrum Kwalifikacji zasięg Europejski
  • Your Future In ? twórca modelu Skills Hub, wdrażany obecnie w Szkocji (Wielka Brytania), Centrum Kwalifikacji ma szansę stać się pierwszą w Polsce placówką korzystającą w wypracowanych ścieżek edukacji w ramach modelu Skills Hub

Potencjalnymi beneficjentami Centrum Kwalifikacji będą ludzie młodzi przygotowywani do zawodów zgodnie z oczekiwaniami pracodawców, osoby dorosłe podnoszące swoje kwalifikacje zgodnie z bieżącymi oczekiwaniami rynku pracy, firmy, które uzyskają pomoc w realizacji planów inwestycji w obszarze rozwoju kapitału ludzkiego na swoim terenie, samorządy mogące otrzymać dostęp do wypracowanych modeli współpracy szkoła zawodowa ? przemysł.

O firmie Kubota

Koncern Kubota Corporation, założony w 1890 roku przez Gonshiro Kubota, jest przedsiębiorstwem globalnym działającym w wielu różnych branżach. Oprócz produkcji ciągników i urządzeń dla rolnictwa, firma wytwarza m.in. silniki i sprzęt budowlany oraz produkty związane z systemami wodociągowymi oraz z ochroną środowiska naturalnego, jak na przykład stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków. Firma, której oficjalna siedziba znajduje się w Osace (Japonia), obecna jest w 110 krajach, a poziom sprzedaży netto w 2015 roku przekroczył 1,5 biliona jenów (prawie 13 miliardów Euro).

O firmie Polsad

Firma Polsad powstała w 1989 roku w Kutnie jako przedsiębiorstwo transportowe i spedycyjne. W roku 1998 uzyskano od koncernu Renault Trucks koncesję na sprzedaż i serwis samochodów ciężarowych i użytkowych Renault. W 2000 roku rozszerzono ofertę firmy o produkty kolejnej marki – wózki widłowe japońskiego koncernu Nissan Forklift (dzisiaj Unicarriers). W 2008 roku rozpoczęła się współpraca Polsadu z marką Kubota jako dilera ciągników rolniczych i maszyn komunalnych, a niedługo także maszyn budowlanych Kubota. Oprócz centrali w Kutnie, firma posiada obecnie oddziały w  Rzgowie koło Łodzi, w Starym Mieście koło Konina, w Fabianowie koło Kalisza oraz w Worowie koło Grójca.

O ZKR CKP w Kaczkach Średnich

Zespół Szkół Rolniczych i Centrum Kształcenia Praktycznego jest szkołą z przeszło 50 letnią tradycją, zmieniającą swój charakter ze szkoły typowo rolniczej na zespół szkół kształcący w różnych zawodach (np. technik informatyk, technik geodeta, technik budownictwa). Szkoła kształci młodzież w technikum i liceum mundurowym (na podbudowie gimnazjum) oraz prowadzi kształcenie dorosłych w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Szkoła posiada własny ośrodek sportowy (stadion lekkoatletyczny, boisko piłkarskie ze sztucznej trawy, salę gimnastyczną z zapleczem, siłownię, salę fitness), internat na 100 miejsc i stołówkę. Szkoła może pochwalić się udziałem w programie unijnym Leonardo da Vinci oraz realizacją projektu w ramach programu Comenius ze szkołami partnerskimi z Belgii, Słowenii, Niemiec i Hiszpanii. Działalność placówki została doceniona wyróżnieniami, takimi jak Nagroda Ministra Edukacji Narodowej – “Najlepsza szkoła średnia w Polsce w kategorii miejscowości do 5000 mieszkańców” (2000r.) oraz Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego (2012r.)

Notatka prasowa


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.