10.04.2018
OdmianaTitanium F1 u Bolesława Janusza(po lewej) i KrzysztofaKucharskiego

Odmiana Titanium F1 u Bolesława Janusza (po lewej) i Krzysztofa Kucharskiego

Interesujący Magazyn Brokułowy. Dowiedz się jak zwiększyć dochodowość produkcji brokułu dla przemysłu

Zapoznaj się z “Magazynem Brokułowym” a dowiesz się jak zwiększyć dochodowość produkcji tego warzywa. Przeanalizujesz koszty produkcji brokułu w Hiszpanii i w Polsce. Poczytaj jak prawidłowo żywić i chronić rośliny przed chorobami.

Od kilku lat brokuł jest w szczególnym centrum zainteresowania zakładów przetwórczych w Polsce. Pomimo dynamicznego wzrostu powierzchni nasadzeń tego gatunku (w ciągu ostatnich 3 lat średnio o 15% rocznie), różyczka brokuła wciąż jest towarem deficytowym. W minionym sezonie większość chłodni kolejny raz skupiła jedynie 70-80% swojego faktycznego zapotrzebowania na ten surowiec. Pomimo tak dużego popytu na różyczkę brokuła i ostatnich podwyżek cen w skupie, średnia dochodowość uprawy brokuła pozostaje na bardzo niskim poziomie. Okazuje się, że średnie plony na poziomie 8 ton różyczki z ha uzyskiwane w ostatnich latach, jedynie rekompensują koszty produkcji. Nic dziwnego, że wśród producentów większym zainteresowaniem cieszą się kontraktacje na dostawy różyczki kalafiora, gdzie wysoko wydajne odmiany, takie jak Giewont F1, zapewniają większą stabilizację produkcji.

Cezary Sakowski prezentuje plantację Titanium F1 w miejscowości Rępa pod Włocławkiem

Hodowcy oraz rynek w dalszym ciągu poszukują bardziej niezawodnych i bardziej wydajnych odmian przemysłowych, które umożliwiłyby faktyczne osiąganie planowanych 12-15 ton różyczki z ha. W kampanii jesiennej takie plony wydają się być bardzo realne, gdyby tylko móc wyeliminować problem bakterioz, które w zeszłym roku były zmorą wielu plantatorów. Wydajność produkcji różyczki znacznie rośnie jeśli róże brokuła nie mają tendencji do szybkiego rozluźniania się, przerastania róż listkami, czy też do zbyt szybkiego rozwoju pąków kwiatostanowych. Przy szybko rosnących kosztach pracy istotnym staje się też łatwość i szybkość zbioru, co jest możliwe przy różach wyniesionych ponad liśćmi.

Najnowsza odmiana z hodowli Seminis o nazwie TITANIUM F1 łączy w sobie takie cechy, a nowa genetyka daje nowe możliwości w przetwórstwie. Opinie producentów, którzy uprawiali tę odmianę w zeszłym roku potwierdzają, że nawet w tak trudnym, deszczowym sezonie można było poprawić dochodowość w produkcji różyczki dla przemysłu.

Radosław Grabowski (z lewej) oraz Wojciech Kopeć na plantacji brokułu odmiany Titanium F1, gdzie rośliny żywiono według programu nawozowego firmy Yara

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się jak zwiększyć dochodowość produkcji brokuła dla przemysłu, jak prawidłowo nawozić i chronić brokuł przed chorobami, a także zapoznać się z kalkulacja kosztów produkcji brokuła w Hiszpanii i w Polsce zapraszamy do lektury Magazynu Brokułowego.

Monsanto Polska

ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA MAGAZYNU BROKUŁOWEGO (pdf)Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.