17.06.2013

Inwestycje w grunty rolne

W wyniku niechęci do inwestycji giełdowych, wiążących się z wysokim ryzykiem, najpopularniejszą i najbezpieczniejszą formą lokowania kapitału stały się grunty rolne.

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zanotowane znaczną tendencję wzrostową w cenach gruntów rolnych. Wzrost osiągnął niejednokrotnie nawet 200 procent, co pokazuje, że przekonanie Polaków o słuszności tego typu inwestycji nie jest tylko podejściem stereotypowym.
Zanim jednak człowiek zainwestuje w ziemie rolną, należy dopilnować i przeanalizować kilka istotnych spraw. Jeśli z zakupu tego typu gruntów chcemy uczynić inwestycję, która w przyszłości przyniesie zysk, trzeba wziąć pod uwagę 4 podstawowe czynniki, które mogą przynieść pożądany efekt. Pierwsza kwestia to możliwość zmiany przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną. Następna to inwestycja w uzbrojenie działki w dopływ wody, prądu, kanalizacja itp. Jeśli mamy taką możliwość, to duży zysk może przynieść podział większej działki na mniejsze, przeznaczone na sprzedaż. Ostatni czynnik to obserwacja rozwijającej się infrastruktury, szczególnie drogowej.
Najatrakcyjniejsze są zawsze działki, które mogą być przeznaczone do zabudowy. Jeszcze lepiej, gdy znajdują się one w okolicach podmiejskich, na obszarach w których planowany jest znaczny rozwój infrastruktury. Dużym zainteresowaniem cieszą się także rejony turystyczne.
Jeśli pragniemy inwestować w ziemie rolną, prawdopodobnie oczekujemy dużej stopy zwrotu. W związku z tym warto nabyć działki w kilku różnorodnych lokalizacjach, dobrze rokujących na przyszłość. Taka dywersyfikacja minimalizuje ryzyko strat, jednocześnie zwiększając szansę na osiągnięcie zamierzonego rezultatu.
Źródło: Agrodziennik

Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.