07.05.2018
3a

Jolie F1 – mieszańcowy burak ćwikłowy o niezwykłej sile genetyki

W uprawie buraka ćwikłowego głównym celem produkcyjnym jest wysoki oraz dobrej jakości plon. Założenia te łatwiej zrealizować wybierając do uprawy odmianę o wysokiej wartości gospodarczej, wyróżniającej się postępem cech. Warto pamiętać, że właściwości takie posiada mieszańcowa odmiana Jolie F1 hodowli Pop Vriend Seeds.

Burak ćwikłowy to warzywo, które niezmiennie od wielu lat cieszy się dużą popularnością zarówno w uprawie jako plon główny oraz poplon. Każdego roku pod jego uprawę przeznacza się około 11 000 ha, co pozwala wyprodukować ok. 350 000 t korzeni, których spożycie średnio w roku na jednego mieszkańca wynosi 2,5 kg. Jest również przedmiotem eksportu w stanie świeżym i po przetworzeniu. We wszystkich tych segmentach przeznaczenia niezwykle istotna jest jakość. A fundamentem jakości jest użyta do uprawy odmiana.

Wojciech Dubas z firmy “AVICO” w minionym sezonie uprawiał odmianę Jolie F1 a jej korzenie przechowywał do kwietnia

Jolie F1 – odmiana z dużym potencjałem

Osobom zainteresowanym plenną, jakościową odmianą buraka ćwikłowego polecamy mieszańca Jolie F1. To odmiana o 90-dniowym okresie wegetacji i wszechstronnym zastosowaniu – na rynek warzyw świeżych i do przetwórstwa, tworząca bardzo wyrównane kuliste zgrubienia. Najlepsze plony uzyska się wysiewając nasiona Jolie F1 od kwietnia do końca lipca (idealna na poplon) w zagęszczeniu od 400 000 do 550 000 szt./ha. Jej hodowca, holenderska firma Pop Vriend Seeds, to uznana na rynku międzynarodowym spółka hodowlano-nasienna z siedzibą w Andijki. Niektórzy przedstawiciele branży uważają, że dzięki koncentracji firmy na hodowli odmian kilku gatunków warzyw – fasoli, szpinaku, kukurydzy cukrowej oraz buraka ćwikłowego – spółka osiągnęła sukces na światowych rynkach. Oferuje nasiona w ponad 60 krajach – także w Polsce (dystrybutorem w naszym kraju jest firma Agro-Ekspert z Lubonia k. Poznania). Swoją działalność Pop Vriend Seeds prowadzi od 1956 r. Stosujemy klasyczne techniki hodowlane, jak również najnowsze metody naukowe, aby poprawiać cechy roślin. Inwestujemy znaczne środki w badania naukowe. Pop Vriend Seeds stawia sobie wysokie standardy jakościowe; dokładnie testujemy i kontrolujemy naszą produkcję nasion na całym świecie – informują właściciele firmy.

Firma Pop Vriend Seeds oferuje profesjonalnym producentom nasiona różnych gatunków warzyw

Ilość nasion odmiany Jolie F1 wysiewana na jednostkę powierzchni powinna być uzależniona od kierunku produkcji. Firma zaleca zagęszczenie od 400 000 do 550 000 szt./ha

Jolie F1 dobrze się przechowuje i …

Spośród wielu zalet odmiany Jolie F1 wyróżnić należy:

*znakomitą zdolność przechowalniczą korzeni z późnych siewów;

*bardzo dobre wyrównanie towaru;

*świetnie sprawdza się jako baby beet (wówczas należy zastosować duże zagęszczenie roślin; ok. 1 mln nasion/ha);

*mocny liść o czerwonym unerwieniu;

*bardzo wysokie parametry jakościowe, np. °Brix, a co za tym idzie szerokie przeznaczenie: “świeży” rynek, soki , sałatki , zupy (potwierdzone w polskich zakładach przetwórstwa warzyw, np. w kujawskiej firmie produkującej soki).

*korzeń bardzo kształtny o intensywnej czerwonym zabarwieniu miąższu.

Wyrównanie korzeni to jedna z zalet odmiany Jolie F1

Burak ćwikłowy także do ekologii

Warto pamiętać, że intensywny wzrost Jolie F1 prowadzi do szybkiego i dobrego osłonięcia liśćmi gruntu, co z kolei skutkuje słabszym rozwojem chwastów (jest to cecha szczególnie istotna w produkcji ekologicznej) oraz ograniczeniem parowania wody z gleby – w suche sezony czynnik ten może w dużym stopniu wpłynąć na plon korzeni. Mocna nasada liści sprawia, że ten mieszaniec jest łatwy do zbioru kombajnem “za liście”, co poprawia jakość i jest zaletą, kiedy uprawia się buraka ćwikłowego także na glebach zakamienionych.

Doświadczenia potwierdzają wysoką jakość korzeni Jolie F1

Odmiany buraka ćwikłowego różnią się zawartością cukrów, kwasów organicznych, betaniny, zdolnością do kumulowania azotanów, tolerancją na wybijanie w pędy kwiatostanowe oraz wyglądem wewnętrznym – dobrze albo mało widocznymi pierścieniami na przekroju. Odmiana Jolie F1 jako mieszaniec pozytywnie wyróżnia się na tle innych odmian większością z tych parametrów. Przeprowadzone testy wdrożeniowe potwierdziły u niej brak podatności na wybijanie w pędy kwiatostanowe w zalecanych terminach uprawy. Także badania biochemiczne wykazały wysokie parametry jakościowe korzeni kierowanych do przetwórstwa, m.in. w rejonie Lublina. Korzenie analizowane w kilku terminach w firmie SVZ Tomaszów Sp. z o.o. miały znacznie wyższy Brix niż podaje hodowca, bo na poziomie ponad 13 i 16 °Brix. Ponadto zawartość barwnika także była na wysokim poziomie.

Wyniki analizy korzeni buraka ćwikłowego w firmie SVZ Tomaszów Sp. z o.o.

Odmiana Data Tydzień °Brix Betanina (g/100 g) Vulgaxanthina

(g/100g)

Proporcja

Betanina/Vulgaxanthina

Jolie F1 06.07.2017 27 13,05 0,727 0,219 3,32
Jolie F1 13.07.2017 28 13,15 0,555 0,234 2,37
Jolie F1 21.08.2017 34 16,03 0,306 0,169 1,81
Kontrola – standardowa odmiana 06.07.2017 27 12,85 0,854 0,249 3,43
Kontrola – standardowa odmiana 13.07.2017 28 13,04 0,831 0,241 3,45
Kontrola – standardowa odmiana 23.07.2017 29 12,82 0,757 0,229 3,31

Jolie F1 ma mało widoczne pierścienie na przekroju korzenia

Pop Vriend Seeds ma różne odmiany

Aktywność firmy Pop Vriend Seeds w obszarze hodowli buraka ćwikłowego, jak wcześniej było wspomniane nie jest niczym nowym. Firma nieustannie pracuje nad wprowadzaniem postępu w nowych odmianach. Mieszaniec Jolie F1 jest tego dowodem. Ponadto w ofercie polskiego dystrybutora nasion holenderskiego hodowcy, firmy Agro-Ekspert są jeszcze inne odmiany tego warzywa.

Firma Pop Vriend Seeds ma w swojej ofercie kilka odmian buraka ćwikłowego, co pozwala trafnie dobrać mieszańca do kierunku produkcji

Zdjęcia: A. Stróżyński, M. Bartczak

Agro-Ekspert

Tel.: +48 663 361 200
Email: biuro@agro-ekspert.pl

Pop Vriend Seeds
www.popvriendseeds.com


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.