12.04.2019

Już w środę będzie pierwsza młoda, polska kapusta na rynku!

Macedońska kapusta w tym sezonie nie da rady z polskim towarem. Krajowa produkcja tego warzywa w 2019 roku ma znaczne przyspieszenie w porównaniu z 2018 r., kiedy to zbiory kapusty też były wcześnie, bo już 25 kwietnia. Jakość jest bardzo dobra.

W czwartek 11 kwietnia otrzymaliśmy informację, że w podkrakowskich tunelach kapusta wczesna już prawie ma wielkość handlową. Gdyby nie fala chłodu, która aktualnie utrzymuje się nad Polską producenci już zdejmowaliby osłony z tuneli. Potwierdził nam to Robert Lipowiecki – producent kapusty wczesnej w Małopolsce.

Pan Robert uprawia kapustę wczesną w ok. 45 tunelach. Pierwsze nasadzenia kapusty m.in. odmiany Zarissima RZ w 2019 r. miały miejsce na koniec lutego (25 lutego). Zarissima RZ, to najnowsza propozycja odmianowa firmy Rijk Zwaan do produkcji pod tunelami. Ciekawy kształt główek – kulisty z lekkim spłaszczeniem u podstawy, idealny do cięcia w tzw. łuszczki. Okres wegetacji Zarissima RZ jest zbliżony do Jetma RZ i wynosi 50-55 dni.

Rośliny posadzono w dobrze przygotowaną glebę – przed sadzeniem w tunelu o wielkości 33 x 4 m zastosowano 3 nawozy – YaraMila Complex ( 8 kg/tunel), YaraLiva Nitrabor (6 kg/tunel) oraz Unica Calcium (6 kg/tunel). Aktualnie, tj. 10 kwietnia rośliny miały masę ok. 1 kg. Robert Lipowiecki przekazywał, że pierwszy zbiór w gospodarstwie planowany jest w najbliższą środę – 17 kwietnia.

Trzymamy kciuki za korzystną cenę dla polskiego towaru!

Marcin Bartczak

Zdjęcia: R. Lipowiecki, T. Nożykowski


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.