31.10.2017
Jedna z profesjonanych plantacji pekina na Ukrainie.

Jedna z profesjonalnych plantacji pekina na Ukrainie.

Kapusta pekińska na Ukrainie. Coraz większy areał, szlifowana technologia i jakość

Na Ukrainie postępuje specjalizacja w produkcji warzyw. Przykładem tego faktu jest produkcja kapusty pekińskiej. Co roku obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na nasiona kapusty pekińskiej średnio o 7-10%. Jej wyprodukowanie wymaga posiadania dużej wiedzy. Producenci na Ukrainie zdobywają jej coraz więcej.

Uprawa kapusty pekińskiej na Ukrainie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem plantatorów. Kapusta pekińska jest bardzo opłacalną uprawą i może przynieść duże zyski. Coraz większe zainteresowanie widać ze strony producentów tego warzywa szczególnie w południowej części Ukrainy. Kapusta pekińska jest tam uprawiana jako poplon, bardzo dobrze wychodzi uprawiana po cebuli zimowej lub wczesnych ziemniakach. Takie przedplony nie stwarzają problemu z uprawą gleby, a następnie z siewem nasion czy sadzeniem rozsady. W ostatnim czasie popularna wśród ogrodników jest uprawa kapusty pekińskiej z siewu nasion bezpośrednio do gruntu. Praktykowana jest także uprawa z rozsady. Powierzchnia uprawna kapusty pekińskiej na Ukrainie w bieżącym sezonie szacowana jest na 1500 ha. Około 700 ha zostało obsadzone lub obsiane w zależności od metody uprawy nasionami/odmianami z firmy Bejo Zaden, pozostałe 800 ha rozłożyło się pomiędzy firmy Syngenta oraz Takii Seeds. Co roku obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na nasiona kapusty pekińskiej średnio o 7-10%.

Producent, który na Ukrainie uprawia w 2017 r. 45 ha kapusty pekińskiej

Istnieją znaczne różnice w technologii uprawy pomiędzy dwoma metodami uprawy kapusty pekińskiej na Ukrainie:

1)      Uprawa kapusty pekińskiej z rozsady (zdj. 1). Zdjęcie 2 obrazuje gotowe do wysadzenia 21-dniowe sadzonki w drugiej połowie sierpnia. Zagęszczenie roślin wynosi ok. 54 tys. sztuk na hektar, technologia sadzenia dwurzędowa, pomiędzy rzędami taśmy do nawadniania kroplowego.

zdj. 1. Uprawa kapusty pekińskiej na Ukrainie – z rozsady

zdj 2. 21-dniowa rozsada kapusty pekińskiej

2)      Siew nasion bezpośrednio do gruntu. Siew siewnikiem precyzyjnym, np. Monosem w ilości 70 tys. nasion na hektar. Siew 3-rzędowy na podwyższeniu (zagonach), tak jak w przypadku cebuli czy marchwi. Rozstaw kół ciągnika 1,65 cm. Na podwyższeniu o szerokości 1,2 m rozmieszczone są 3 rzędy kapusty pekińskiej, a między nimi rozciągnięte dwie linie kroplujące (zdj. 3).

zdj. 3. Uprawa kapusty pekińskiej na Ukrainie – z siewu nasion bezpośrednio do gruntu

Na Ukrainie podobnie jak w Polsce kapusta pekińska bardzo dobrze reaguje na nawożenie dolistne. Okres wegetacji wynosi zazwyczaj 70 dni. Nawozy dolistne są dobierane przez producentów odpowiednio do fazy rozwojowej roślin. Na początku kapustę pekińską nawozi się azotem oraz fosforem, w połowie wegetacji oraz na zakończenie również aplikuje się azot, potas a także wapń. Kłopotliwe w połowie sezonu wegetacyjnego są gąsienice szkodników, kolejnym zagrożeniem pod koniec wegetacji są bakteriozy oraz sucha zgnilizna kapustnych.

Plantacja kalafiorów oraz kapusty pekińskiej na Ukrainie

Średni plon “pekina” jaki uzyskuje się na Ukrainie z 1 ha to około 50-70 ton. Ceny od kilku sezonów pozostają stabilne stąd tak duże zainteresowanie. Zysk z produkcji kapusty pekińskiej to około 2 UAH (6-7 eurocentów/kg), przy wydajności 60 ton z hektara. Kapusta pekińska na Ukrainie produkowana jest z przeznaczeniem na sprzedaż na własnym rynku. Spora część uzyskanych przez producentów plonów przechowywana jest w chłodniach do końca kwietnia. Przechowywanie ma bardzo duże znaczenie ekonomiczne gdyż ceny w marcu potrafią wzrosnąć do 1 dolara za kilogram. Poniżej wykres cen na przestrzeni lat 2016-2017.

Roman Berezhnyak

Korespondent z Ukrainy

Opracowała: Małgorzata Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.