06.12.2016
FullSizeRender

Kapusty idealne na najwcześniejsze zbiory

Wśród producentów bardzo wczesnej kapusty głowiastej, co roku przed sezonem pada pytanie: jakie odmiany wykorzystać do uprawy w tym sezonie? Podpowiadamy – mieszańce BEATRIX oraz KATERIX. Dlaczego? Bo to odmiany najszybciej tworzące atrakcyjne główki!

Ważną rolę w opłacalności uprawy wczesnej kapusty głowiastej odgrywa wybór odmiany. Decyzja ta w dużej mierze wpływa na sukces, bo różnice w plenności między odmianami są duże do bardzo dużych. Uprawa na najwcześniejsze terminy zbiorów może być przedsięwzięciem bardzo intratnym, jeżeli dobierając odmianę kapusty do uprawy weźmie się pod uwagę okres wegetacji, który jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na przyspieszenie zbiorów. A wiadomo, że na ogół wiosną im wcześniej posiada się towar do sprzedaży tym wyższą cenę można uzyskać za główki.

BEATRIX F1 jest odmianą o dużej wartości gospodarczej

Firma AGRO PAPRIX dystrybutor nasion koreańskiej firmy hodowlano-nasiennej Joeun Seeds, producentom kapusty wczesnej rekomenduje uprawę w najbliższym sezonie mieszańca Beatrix F1. Doświadczenia prowadzone w ostatnich sezonach w różnych rejonach polski, m.in. zagłębiach produkcji kapusty wczesnej (Charsznica – woj. małopolskie czy okolice Łęczycy – woj. łódzkie) wskazują, że Beatrix F1 należy do wysokoplennych odmian, stabilnych w plonowaniu w różnych warunkach klimatyczno-glebowych i latach. Zachowuje się tak m.in. dlatego, że ma dość silny system korzeniowy. Doświadczenia przeprowadzone w praktyce pokazały, że rośnie stabilnie nawet w relatywnie niskich temperaturach. Ten bardzo wczesny mieszaniec o okresie wegetacji 45-50 dni, polecany jest do uprawy w tunelach foliowych oraz pod płaskimi okryciami. Damian Micyk z Szarkówki koło Charsznicy testując tego mieszańca zauważył, że wyróżnia się on szybkim tworzeniem główek (osiągają one masę od 1,2 do 2 kg) oraz wyjątkowym smakiem – w porównaniu ze standardami ta odmiana jest bardzo słodka. Ostatnie sezony pokazały, że główki mieszańca Beatrix F1 nie mają skłonności do pękania. Ich kształt oraz barwa wzbudzają duże zainteresowanie konsumentów na rynku warzyw świeżych. Mają “świeży” zielony kolor, przez co wybiera je wielu producentów i konsumentów.

Beatrix F1 należy do wysokoplennych odmian, stabilnych w plonowaniu w różnych warunkach klimatyczno-glebowych i latach

Zalety wczesnej kapusty KATERIX F1

Warto wiedzieć, że firma Joeun Seeds specjalizuje się w hodowli odmian warzyw kapustnych, priorytetem są odmiany kapusty głowiastej białej. Poza wcześniej wspomnianą odmianą Beatrix F1, w Polsce bardzo dobre rezultaty w uprawie można osiągnąć wykorzystując do produkcji także odmianę Katerix F1. Hodowca poleca ją do produkcji na rynek warzyw świeżych, ale bardzo podkreśla smakowe walory główek idealnie sprawdzające się w pierwszym kwaszeniu. Odmiana Katerix F1 dojrzałość zbiorczą osiąga po 65 dniach od posadzenia na miejsce stałe. Polecana jest do uprawy w tunelach foliowych oraz pod płaskimi okryciami. Główki dorastają do 2-3 kg. Katarzyna Jóźwiak z Boguszyc (koło Łęczycy) – od imienia producentki pochodzi nazwa tego plennego mieszańca – wykorzystując odmianę do uprawy w sezonie 2016 zaobserwowała, że nie ma ona tendencji do pękania główek po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej. Pomimo zagrożenia chorobowego ze względu na wąskie zmianowanie w gospodarstwie, rośliny mieszańca Katerix F1 wyróżniały się wysoką zdrowotnością.

Katerix F1 dojrzałość zbiorczą osiąga po 65 dniach od posadzenia na miejsce stałe

ESZTER F1 = plenna odmiana o intensywny fioletowym kolorze główek

Firma AGRO PAPRIX przetestowała także kapusty hodowli Joeun Seeds o czerwono-fioletowym wybarwieniu główek. Z wielu odmian szczególnie wyróżniała się Eszter F1 o 90-dniowym okresie wegetacji. Mieszaniec polecany jest do produkcji z przeznaczeniem na “świeży rynek”, do upraw pod płaskimi okryciami oraz w otwartym gruncie. Warto pamiętać, że Eszter F1 jest rośliną o silnym wigorze, tolerancyjną na warunki stresowe. Kapusta ma idealne kuliste, intensywnie czerwono-fioletowe główki. Gruba powłoka wosku na liściach chroni roślinę przed chorobami i szkodnikami. Główka dorasta do 2 kg. Zarówno w Małopolsce, jak i na ziemi łódzkiej przeprowadzona ocena pokazała, że hodowca duży nacisk położył na krótki głąb wewnętrzny, doskonałą strukturę wewnętrzną oraz bardzo dobry, słodki smak idealny do sałatek oraz przetworów.

Eszter F1 ma idealne kuliste główki z grubą powłoką wosku na liściach

Wysoka jakość nasion w przyzwoitej cenie

AGRO PAPRIX oferuje produkty dostosowane do potrzeb polskiego rolnictwa i rynku warzyw. Szanuje polski charakter rolnictwa, wierząc, że ta droga jest właściwą, a rozwój firmy odbywa się w sposób zrównoważony i odpowiedni do zmian na polskim rynku warzyw. Nasiona kapust odmian Beatrix F1, Katerix F1 oraz Eszter F1 oferowane są w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Na rynku dostępne są opakowania, w których mieści się 2500 szt. nasion. Ceny poszczególnych odmian są bardzo konkurencyjne.

Więcej informacji:

www.agropaprix.pl

tel. 503 724 609

mail: beata.agropaprix@gmail.com


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.