27.08.2013
pestycydy

Komisja zakazała Fipronilu
Podczas lipcowego głosowania na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt (SCFCAH) w Brukseli przyjęto propozycję Komisji Europejskiej zakładającą czasowy, dwuletni zakaz stosowania fipronilu. Jest to pestycyd stosowany do zaprawiania nasion kukurydzy i słonecznika. W Europie znany jest on głównie pod nazwą handlową Regent. Zakaz wejdzie w życie od początku 2014 roku, ale nasiona, które już zostały zaprawione tym środkiem będą mogły być wysiewane do końca lutego przyszłego roku.

Komisja Europejska zakazała stosowania w rolnictwie środków ochrony roślin zawierających Fipronil. Środek ten szkodził przede wszystkim pszczołom, których liczba w ostatnich latach w całej
Unii Europejskiej drastycznie maleje. Taka decyzja Komisji Europejskiej jest spowodowana wynikami przeprowadzonych kilka miesięcy temu badań Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa
Żywności, z których wynika, że związek ten może powodować zmniejszanie populacji pszczół na terenach, na których stosowane są pestycydy go zawierające.

Fipronil będzie mógł być teraz używany jedynie w szklarniach oraz do niektórych warzyw kapustnych ( m.in. pora, szalotki, cebuli i innych warzyw w tym kapusty, brokułów i kalafiorów ) w szklarniach i zbieranych przed pojawieniem się na nich kwiatów. Tym samym Unia Europejska dodała kolejny środek owadobójczy do swojej czarnej listy substancji, które zdaniem Komisji prawdopodobnie przyczyniają się do spadku populacji pszczół. W kwietniu zakazała stosowania trzech najpowszechniejszych pestycydów na świecie należących do grupy neonikotynoidów.

Źródło: FAMMU/FAPA


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.