24.07.2017
FullSizeRender-1

Komunikat “cebulowy” agronoma On-Zin – mączniak rzekomy pożera plony cebuli

Ostatnie dni sprzyjają występowaniu jednej z najgroźniejszych chorób cebuli, tj. mączniakowi rzekomemu. Prognozy wskazują, że najbliższy czas także będzie ochłodzenie z opadami deszczu, co spotęguje nasilenie choroby. Wiele plantacji jest porażona już w dużym stopniu. Należy wykonywać zabiegi chemiczne, aby ograniczyć straty plonu.

Peronospora destructor, to grzybopodobny organizm wywołujący jedną z najgroźniejszych chorób cebuli, czyli mączniaka rzekomego, który może powodować znaczny spadek plonu lub całkowite zniszczenie uprawy. Porażenie przez tego patogena najczęściej można zaobserwować na plantacjach nasiennych, cebuli uprawianej z dymki, z siewu wiosennego, a także na uprawach ozimych. Ważny jest fakt, że mączniak rzekomy występuje jedynie w odpowiednich warunkach atmosferycznych. A te w ostatnich dniach są dla niego bardzo korzystne – wilgotno i umiarkowana temperatura. Mało prawdopodobne jest, aby choroba wystąpiła, kiedy miesiącom letnim towarzyszy sucha i ciepła pogoda. Najlepszymi warunkami dla rozwoju tego patogena są wysoka wilgotność oraz niska temperatura powietrza ok. 12 stopni Celsjusza. Sprzyjającym czynnikiem są również zamglenia i długo utrzymująca się poranna rosa.

Jak rozpoznać mączniaka rzekomego?

Liście porażonych cebul w początkowym stadium rozwojowym choroby charakteryzują się zahamowanym wzrostem, oraz jaśniejszym kolorem w stosunku do pozostałych, mogą również wyginać się ku dołowi. Na porażonym szczypiorze pojawia się białoszary mączysty nalot, który z reguły występuje w postaci owalnych plam, z biegiem czasu może on zmienić zabarwienie na szaro fioletowe. W odpowiednich warunkach, a więc długotrwałego zwilżenia liści owalne plamy “rozlewają się”, prowadząc do całkowitego zamierania porażonych roślin. Kiedy pogoda jest sucha i ciepła mączniak rzekomy może pojawiać się na liściach w postaci jaśniejszych plam, co nie zawsze pozwala na trafne zdiagnozowanie choroby, gdyż nie jest to objaw charakterystyczny.

Zwalczanie mączniaka rzekomego cebuli

Do chemicznej ochrony cebuli przed mączniakiem rzekomym mamy dość szeroki wybór zarejestrowanych preparatów. Wybór na pierwszy rzut oka może wydawać się prostą sprawą, jednak wcale tak nie jest. Dobierając odpowiedni środek niezbędna jest wiedza o mechanizmie jego działania, informację na ten temat znajduje się na każdym opakowaniu preparatu grzybobójczego. Aktualnie polecam łączne stosowanie preparatów działających systemicznie z preparatem kontaktowym np. (np. Infinito 687,5 Sc oraz Polyram 70 WG). Wskazane jest też teraz użycie preparatu przeciwko wciornastkom. Do zabiegu warto wykorzystać dysze dwustromieniowe.

Jakub Sobecki


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.