23.05.2016
polysnica-marchwianka

Połyśnica marchwianka

Komunikat warzywniczy BCS

W całej Polsce panują dobre warunki do rozwoju pierwszego pokolenia połyśnicy marchwianki. Zalecamy monitorowanie plantacji marchwi pod kątem tego szkodnika.

Marchew:

  • Połyśnica marchwianka (Psila rosae)

Larwy pierwszego pokolenia wyrządzają szkody w okresie wschodów roślin. Jedna larwa może zniszczyć około 10 roślin w rzędzie. Larwy tej muchówki żerują na marchwi, pietruszce, selerze i pasternaku. Larwa jest walcowata , jasnożółta, długości około 7 mm. Samice składają jaja, tuż przy roślinie. Po 8-14 dniach wylęgają się larwy, które wgryzają się do korzeni. Drugie pokolenie pojawia się na przełomie lipca i sierpnia.

Monitoring

  • Zabiegi opryskiwania należy wykonać na podstawie monitoringu przy pomocy żółtych tablic lepowych. Tablice ustawia się na brzegach pola (20-30 cm od brzegu), po 3-4 z każdej strony pola. Tablice należy przeglądać codziennie i liczyć ilość odłowionych muchówek. Dorosłe muchówki maja długość około 5 mm. Tułów i odwłok jest koloru czarnego, a część głowy, czułki i odnóża koloru rudego (rdzawego). Odwłok jest szpiczasto zakończony. Progiem zagrożenia dla pierwszego pokolenia jest odłowienie od 1 do 2 (średnia z kilku tablic – na plantacjach o powierzchni od 1 do 2 ha rozstawiamy 5 tablic) muchówek (Fot. 1 )przez kolejne 3 dni. Należy wykonać 2 zabiegi opryskiwania co 7 dni jednym z zalecanych insektycydów.
  • Do ochrony plantacji marchwi przed Połyśnicą Marchwianką zalecamy preparat  Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha działający na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie

fot. 1

Cebula

W ostatnich dniach docierały do nas sygnały z różnych rejonów Polski o chorobach w uprawach cebuli z dymki. Przypominamy o monitorowaniu plantacji pod kontem mączniaka rzekomego oraz Stemphylium. Szczegółowe informacje nt. monitoringu i zwalczania mączniaka rzekomego znajdziecie państwo w komunikacje z 04 kwietnia 2016r.

  • Stemphylium vesicarium

Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne plamy na starszych ( Fot 2), zewnętrznych liściach. W miarę rozwoju choroby liść zasycha.  W Polsce brakuje zarejestrowanych środków do zwalczania tej choroby. Jak pokazują nasze doświadczenia polowe środek Fandango 200 EC zarejestrowany do ochrony cebuli przed mączniakiem rzekomy skutecznie ogranicza rozwój Stemphylium co jest uwzględnione w najnowszej etykiecie fungicydu Fandango 200 EC zgodnie z decyzją MRiRW z dnia 01.03.2016

fot. 2

Przypominamy

  • W całej Polsce trwają siewy oraz nasadzenia warzyw. Przygotowując pole pod siew lub sadzenie warto pomyśleć o zastosowaniu preparatu Contans WG. Jest to preparat ograniczający występowanie zgnilizny twardzikowej poprzez niszczenie form przetrwalnikowych grzyba w glebie. W szczególności warto zastosować ten preparat na polach, na których w zeszłym sezonie wystąpiła zgnilizna twardzikowa. Szczegóły nt. preparatu Contans WG oraz jego aplikacji znajdą Państwo w komunikacie z 04.04.2016 r.
  • Obecnie panujące warunki pogodowe sprzyjają rozwój szkodników. Pamiętajmy o śmietce i mączliku. Nadal aktualne są poprzednie komunikaty dt. lustracji plantacji, wystawia pułapek po to by w porę zauważyć pojawienie się szkodników.
  • Szczegóły na temat monitoringu i ochrony przed ww. szkodnikami znajdziecie Państwo w poprzednich komunikatach.

Katarzyna Gładka Bayer CropScience


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.