06.06.2016
4DWr9g9gRBtEJOdITB

Komunikat warzywniczy BCS

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Polsce centralnej pojawiły się pierwsze osobniki mączlika warzywnego na plantacjach warzyw kapustnych. Nadal  na terenie całego kraju istnieje duże zagrożenie ze strony tantnisia krzyżowiaczka oraz bielinka kapustnika i rzepnika. Nalot szkodników jest bardzo intensywny na terenach o dużym zagęszczeniu upraw kapustnych.

Warzywa kapustne:

  • Tantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis)

Szkody wyrządzają gąsienice (do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokułu. Rośliny z uszkodzonym przez tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają “okienka” w liściach zewnętrznych Fot.1

fot 1.

  • Bielinek rzepnik (Pieris rapae)

Gąsienice są aksamitne, jasnozielone, długości do 35 mm ( Fot. 2). Żerują pojedynczo, wygryzając nieregularne otwory w liściach. Przy masowym wystąpieniu mogą powodować duże szkody. Próg zagrożenia wynosi 1?3 gąsienice na 10 roślinach.

fot. 2

  • Bielinek kapustnik ( Pieris brassicae)

Forma szkodliwą są gąsienice długości do 4,5 cm, barwy szarożółtej, z ciemnymi plamkami i ciemniejszą głową ( fot. 3) . Żerując wygryzają otwory w liściach, a przy dużym nasileniu szkieletują je.

fot. 3

  • Zabieg opryskiwania należy wykonać na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic, które są bardziej wrażliwe na insektycydy. Do zwalczania gąsienic motyli w warzywach kapustnych polecamy insektycydy Decis Mega 050 EW w dawce 0,15 L/ha (tylko kapusta głowiasta) oraz Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha.
  • Mączlik warzywny

W ostatnich latach można zauważyć masowy wzrost liczebności szkodnika na plantacjach warzyw kapustnych. Jest to mały około 1,5 mm uskrzydlony owad oraz nieruchome larwy które żerują na spodniej stronie liści. Liście zasiedlone przez szkodnika pokryte są rosą miodową i grzybami sadzakowymi. Aktualne występuje on dość licznie w Polsce Centralnej.

  • Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha. Zabieg powinien być wykonany w momencie składania jaj ( fot. 4 ). Preparat Movento najskuteczniej zwalcza larwy L1 dlatego oprysk powinien być wykonany wcześniej. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym ? 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni.  Preparat Movento  zwalcza również mszyce, których nalotu na plantacje warzywach kapustnych możemy spodziewać się w najbliższych dniach.