22.06.2016
Objawy mączniaka rzekomego na cebuli

Objawy mączniaka rzekomego na cebuli

Komunikat warzywniczy BCS

W ostatnim tygodniu zaczęły docierać do nas sygnały o pojawieniu się wciornastka w uprawach roślin cebulowych. Warto również monitorować plantacje cebul pod kątem chorób w szczególności na tych plantacjach gdzie rośliny mają bujny szczypior. Nadal zagrożone są uprawy warzyw kapustnych szczególnie należy zwrócić uwagę na tantnisia krzyżowiaczka oraz mączlika warzywnego ? szczegóły zwalczania oraz monitoring tych szkodników znajdziecie Państwo w poprzednim komunikacie z 6 czerwca 2016r. Poza tym na plantacje warzyw kapustnych zaczynają nalatywać mszyce.

Warzywa kapustne:

  • Mszyca kapuściana fot. 2 ; mszyca brzoskwiniowa fot.1

Żerują na roślinach w  koloniach. Opanowane liście skręcają się i odbarwiają w miejscu żerowania. Jeśli  mszyce zasiedlą środkowe liście, kapusta nie wiąże główki, a kalafior i brokuły róż. Przy bardzo silnym zaatakowaniu młode rośliny mogą zamierać. Progiem zagrożeniem jest 5-6 mszyc 10 roślinach.

W momencie pojawienia się mszyc należy rozpocząć opryskiwanie roślin środkami mszycobójczymi, powtarzając zabiegi w miarę potrzeby.

fot. 1                                                                                      fot. 2

Ochrona Chemiczna ? polecamy preparaty

  • Proteus 110 OD – Do ochrony plantacji warzyw kapustnych przeciwko wyżej wymienionym szkodnikom. Stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. Preparat Proteus 110 OD zwalcza również gąsienice bielinka kapustnika , bielinka rzepnika i piętnówki kapustnicy oraz ogranicza populację śmietki kapuścianej i tantnisia krzyżowiaczka.
  • Movento 100 SC - Do ochrony przeciwko mszycą w uprawach warzyw kapustnych w dawce 0,75 l/ha. Preparat Movento 100 SC zwalcza również mączlika. Przypominamy również o pozytywnym działaniu preparatu na ograniczanie populacji śmietki kapuścianej.

Cebula, por

W ostatnich dniach docierały do nas sygnały z różnych rejonów Polski o chorobach w uprawach cebuli. Przypominamy o monitorowaniu plantacji pod kątem mączniaka rzekomego oraz Stemphylium. Szczegółowe informacje nt. monitoringu i zwalczania mączniaka rzekomego znajdziecie państwo w komunikacje z 04 kwietnia 2016r.

  • Stemphylium vesicarium

Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne plamy na starszych ( Fot 3), zewnętrznych liściach. W miarę rozwoju choroby liść zasycha. Jak pokazują nasze doświadczenia polowe, środek Fandango 200 EC zarejestrowany do ochrony cebuli przed mączniakiem rzekomy skutecznie ogranicza rozwój Stemphylium.

fot. 3

  • Wciornastek tytoniowiec

Szkody wyrządzają osobniki dorosłe (czarne lub brunatne) i larwy (jasnożółte). Objawem żerowania są drobne, podłużne biało- srebrzyste plamy Fot. 4 . Szczypior w miejscu żerowania wciornastków załamuje się Fot. 5 i zasycha wcześniej niż zdrowe rośliny.

  • Ochrona

Zabiegi opryskiwania należy wykonać 2 lub 3 razy, co 7 dni preparatami zalecanymi do ochrony zgodnie z programem ochrony roślin warzywniczych

fot. 4                                                                                 fot. 5

Katarzyna Gładka Bayer CropScience


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.