06.07.2016
2093

Komunikat warzywniczy BCS

W ostatnich dniach w Polsce centralnej rozpoczął się dość intensywny lot kolejnego pokolenia śmietki kapuścianej. W warzywach kapustnych nadal należy zwracać uwagę na szkodniki, które w tym roku przysparzają dużych problemów ponieważ naloty są bardzo liczne. Tatniś krzyżowiaczek ponownie składa jaja na plantacjach jednak liczebność motyli w tym pokoleniu jest znacznie niższa niż w pokoleniu z początku czerwca. Nadal na plantacjach występuje mączlik i mszyce. Szczegóły zwalczania tych szkodników znajdują się w poprzednich komunikatach.

Na plantacjach marchwi w rejonach gdzie nie brakuje opadów pojawiły się pierwsze objawy alternariozy naci. Należy rozpocząć ochronę fungicydową w szczególności na plantacjach o bujnej naci.

Marchew:

  • Alternarioza naci marchwi

Typowe objawy choroby  to drobne, czarnobrązowe plamki na liściach i ogonkach liściowych fot. 1.

  • Ochrona chemiczna

W celu zwalczenia chorób polecamy fungicydy: Luna Experience 400 SC, Zato 50 WG oraz Nativo 75 WG.

  • Luna Experience 400 SC preparat systemiczny należy stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Zalecana dawka to 0,75 l/ha w sezonie należy wykonać nie więcej niż 2 zabiegi. Praktyka potwierdza, że preparat ten zwalcza również mączniaka prawdziwego i zgniliznę twardzikową.
  • Zato WG wykazuje działanie głównie zapobiegawcze i częściowo interwencyjnie. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 kg/ha. Zato 50 WG w tej dawce chroni także marchew przed mączniakiem prawdziwym.
  • Nativo 75 WG zarejestrowany jest do zapobiegawczego i interwencyjnego stosowania (wykazuje mezostemiczne i systemiczne działanie). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,3 kg/ha. Nativo 75 WG w tej dawce chroni także marchew przed zgnilizną twardzikową i mączniakiem prawdziwym.

Katarzyna Gładka Bayer CropScience


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.