18.05.2018
Karol Majchrowski TAP

Karol Majchrowski, Główny specjalista ds. warzywnictwa w firmie Timac Agro Polska

Komunikat warzywniczy Timac Agro Polska – zasady pogłównego nawożenia/odżywiania cebuli azotem

Azot to pierwszoplanowy makroskładnik potrzebny roślinie do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Komfortowe odżywienie azotem cebuli, to maksymalizacja wykorzystania potencjału plonotwórczego poszczególnych odmian. Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym Karol Majchrowski – główny specjalista ds. warzywnictwa w firmie Timac Agro Polska zwraca uwagę na istotne elementy żywienia cebuli azotem. Podpowiada nie tylko kiedy warto go zastosować, aby uzyskać bardzo wysoki plon cebuli, ale także jakie nawozy wykorzystać do tego celu, aby nawożenie było najefektywniejsze i …

Cebula zwyczajna

Nawożenie pogłówne cebuli azotem powinno być przeprowadzone w maju maksymalnie do połowy czerwca gdy cebula ma dobrze wykształcony pierwszy liść i takie nawożenie powinno być przeprowadzone najpóźniej do fazy 3-4 liści właściwych. Jeśli niedobory objawiają się nieco wcześniej w postaci jasnozielonego szczypioru takie nawożenie można nieco przyspieszyć natomiast bardzo ważne żeby zbyt mocno nie opóźniać pogłównego podania azotu. Zbyt późno aplikowany azot może spowodować że roślina będzie dłużej rosła przez co istnieje ryzyko wystąpienia dużej ilości cebul bączastych, czyli takich o nadmiernie grubej szyjce. Poza tym opóźnione nawożenie tym pierwiastkiem opóźnia nam dojrzewanie plonu przez co pogarsza się przydatność do przechowywania. Rośliny prawidłowo odżywione azotem powinny zawierać 1700-4000 mg/ azotu azotanowego w 1kg suchej masy liści. Jeśli tego azotu jest poniżej 1000 mg/1kg s.m.l. w roślinie, zaczyna ona objawiać niedobory w postaci jasnozielonego, sztywnego szczypioru czy też zahamowany wzrost.

Firma Timac Agro w celu dostarczenia pogłównie azotu proponuje zastosowanie nawozu granulowanego jakim jest Sulfammo 23 N-Process. Nawóz ten zawiera w swoim składzie dwie formy azotu: amonową 11% oraz amidową 12%. Azot w tym produkcie jest w technologii N-Process czyli jest chroniony siatką organiczno-wapniową przez co minimalizujemy straty związane z wymywaniem czy ulatnianiem tego pierwiastka. Dodatkowo kompleks N-Process stymuluje produkcję reduktazy azotanowej oraz produkcję białka. Składową tego nawozu jest również Mezocalc – 12,5% czyli odżywczy węglan wapnia neutralizujący zakwaszające działanie azotu oraz poprawiający mikro pH w strefie korzeniowej. W produkcie jest również Siarka 15% i Magnez 3% które wspomagają efektywność przemian azotowych. Nawóz zalecamy stosować w dawce od 200-300 kg/ha.

Timac Agro Polska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.