18.06.2015
IMG_0964

Korzystne rozwiązania w uprawie warzyw i owoców

Efektywne odżywianie roślin pozwala uzyskać wysokie plony o pożądanej przez rynek jakości. Często jednak stosowanie nawożenia dolistnego w sposób schematyczny czy rutynowy jest bezowocne, a jedynie przyczynia się do nieracjonalnego ponoszenia nakładów finansowych na uprawę.

Odpowiednie używanie nawozów dolistnych pozwala łagodzić skutki stresów, wspomagać naturalną odporność roślin oraz niwelować objawy niedoboru składników pokarmowych. Ważne, aby nawozy te posiadały odpowiedni skład w łatwo przyswajalnych formach, a także by dobrze się rozpuszczały. Istotna jest także możliwość mieszania ich ze środkami ochrony roślin. Podobnie jest w przypadku biostymulatorów – powinny zawierać skuteczne i przyswajalne formy składników np. aminokwasy czy wyciągi z alg w postaci fitohormonów wzrostu, które są w pełnym stopniu wartościowe dla roślin.

Biorąc pod uwagę wspomniane wymagania oraz potrzeby rynku w tym zakresie, firma Agrolok będąca czołowym dystrybutorem środków ochrony roślin i nawozów, połączyła te aspekty i wprowadziła do oferty efektywne rozwiązania marki ELVITA w postaci nawozów dolistnych, biostymulatorów i adiuwantów.

Wspomniane produkty marki ELVITA już dziś przekonują do siebie branżę ogrodniczą uzyskiwanymi efektami. Choć sezon wegetacyjny dopiero niedawno rozpoczął się w uprawach polowych, to już pojawiło się wiele pozytywnych opinii użytkowników na temat wpływu rozwiązań marki ELVITA na rozwój roślin.

Obecnie, dla wielu regionów Polski, szczególnie problematyczna jest panująca susza. Nawet przy stosowaniu optymalnego nawożenia doglebowego pobieranie składników z gleby jest w takich warunkach bardzo mocno ograniczone. W przypadku zaś niektórych składników następuje całkowite zahamowanie w pobieraniu ich przez system korzeniowy.

Zabezpieczeniem przed taką sytuacją jest zastosowanie już wczesną wiosną jednego z preparatów ukierunkowanych na rozbudowę systemu korzeniowego, tj. Elvita 8-45-8 + mikro, Elvita Alga z wyciągiem z alg morskich oraz drożdży lub Elvita Start z aktywnym fosforem. Pozwalają one skutecznie wzmocnić i rozbudować system korzeniowy, przez co rośliny mogą efektywnie transportować składniki odżywcze z gleby nawet w bardzo niesprzyjających warunkach. Bujny system korzeniowy pomaga bowiem roślinom przetrwać okresowe braki wody ze względu na możliwość czerpania jej z głębszych partii gleby. Optymalna warstwa korzeniowa stymuluje wzrost roślin, poprawia kwitnienie i zawiązywanie owoców, a to wszystko wpływa na wysokość i jakość uzyskanego plonu. Ważnym zabiegiem jest więc aplikowanie Elvity Alga już na samym początku wegetacji, kiedy to roślina skupia się na rozwoju wegetatywnym.


Aktualnie standardem u wielu warzywników jest zaprawianie rozsady roślin kwasami humusowymi przed wysadzeniem ich do gruntu. W tym przypadku pomocnym rozwiązaniem jest stosowanie sypkiego Elvita Humus WP lub płynnego Elvita Humus L. Humus WP stosuje się doglebowo w ilości 4-6 kg/ha na glebę wilgotną, mieszając następnie z glebą, choć dopuszczalne jest też podlewanie rozsady preparatem w formie roztworu wodnego w stężeniu 250 g na 100 l wody. Preparat ten wymaga wcześniejszego przygotowania, tj. rozwodnienia na 4-5 godzin przed planowanym opryskiem w stosunku 1 kg Elvita Humus WP na 20 l wody.

Natomiast Elvita Humus L to gotowy roztwór do szybkiego zastosowania. W celu użyźnienia gleby podaje się go w dawce 15-20 l/ha, zaś do zaprawiania rozsady wystarczy 300 ml/100 l wody. W opinii wielu rolników po zastosowaniu Elvita Humus L warzywa korzeniowe mają większą masę, są bardziej wyrośnięte, zaś te uzyskane z rozsady praktycznie nie przechodzą stresu przesadzania. Prowadzi to do szybszej adaptacji roślin do nowych warunków, przez co zyskujemy kilka dodatkowych dni wegetacji oraz, co najistotniejsze, rozbudowujemy system korzeniowy. Są to bardzo ważne korzyści, zwłaszcza przy zmieniającym się klimacie i występujących od kilku lat suszach, kiedy to sztuczne nawadnianie ciągle jest niezwykle kosztownym rozwiązaniem.


W okresie intensywnego wzrostu można z powodzeniem zastosować Elvitę zrównoważoną 19-20-20 + mikro oraz Elvitę 30-10-10 + mikro. Poza podstawowymi pierwiastkami, wspomniane produkty zawierają wysokie stężenie mikroelementów odżywczych, przez co możliwe jest zapewnienie intensywnego rozwoju roślin bez zagrożenia niedoborami. Wielu plantatorów tuż po zastosowaniu tych nawozów zwraca uwagę na niebywałą kondycję i wygląd ogólny warzyw. Rośliny pełne są wigoru i mogą wydać obfite i zdrowe plony. Dzięki możliwości mieszania rozwiązań Elvita ze środkami ochrony roślin, nie ma też konieczności wykonywania kilku dodatkowych przejazdów,

Brokuł i cebula nawożona dolistnie nawozami Elvita:


W celu uzyskania porad co do charakterystyki i stosowania rozwiązań marki ELVITA w uprawach warzywnych prosimy o kontakt z ekspertem marki:

Sebastian Przedzienkowski

nr kom. 668 685 159, nr stac. 56 68 23 972

e-mail: sebastian.przedzienkowski@agrolok.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.