19.09.2018
0X7A2851a

Matejka z Opola – Wzorowy Ogrodnik w kategorii warzywnictwo gruntowe

Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji konkursu “Wzorowy Ogrodnik” w kategorii “warzywnictwo gruntowe” zwycięzcami zostali zgłoszeni przez portal e-warzywnictwo.pl Brygida i Klaudiusz Matejka z Opola. Gratulujemy!

Podczas XX Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych, w dniu 14 września 2018 r. w Sali Gobelinowej Zamku Czartoryskich w Gołuchowie koło Kalisza odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu “Wzorowy Ogrodnik” z ogłoszeniem wyników. Celem konkursu jest wytypowanie i promocja ogrodników – producentów i ich gospodarstw, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa osobista zasługują na wyróżnienie.

Konkurs przeprowadzany jest w 6 kategoriach:

  • warzywnictwo pod osłonami,
  • rośliny ozdobne pod osłonami,
  • warzywnictwo gruntowe,
  • sadownictwo,
  • szkółkarstwo roślin ozdobnych,
  • kategoria specjalna, dla gospodarstw, których produkcja nie mieści się ściśle w w/w 5 kategoriach.

Konkurs “Wzorowy Ogrodnik” przeprowadzany jest w 6 kategoriach

Finał konkursu w Sali Gobelinowej Zamku Czartoryskich w Gołuchowie

Laureaci otrzymali statuetkę z brązu “Wzorowy Ogrodnik” oraz Certyfikat Znaku “Wzorowy Ogrodnik” upoważniający do umieszczenia znaku na produktach, opakowaniach itp. oraz puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który objął konkurs patronatem honorowym. Pozostali finaliści w pozostałych kategoriach otrzymali grawertony – nominacje do tego tytułu. Wręczono również upominki ufundowane przez sponsorów. Wszyscy finaliści prezentują bardzo wysoki poziom produkcji i wzory godne naśladowania a laureatów można zaliczyć do europejskiej czołówki.

W kategorii “warzywnictwo gruntowe” laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali Brygida i Klaudiusz Matejka z Opola, woj. opolskie. Gratulujemy!


Brygida i Klaudiusz Matejka – Wzorowi Ogrodnicy w kategorii warzywnictwo gruntowe


Ponadto do finału w tej kategorii kapituła konkursu zakwalifikowała: Artur Matuszak z miejscowości Kucharki, powiat pleszewski, województwo wielkopolskie oraz Ewa i Wojciech Chwalisz z miejscowości Chełmiczki, powiat inowrocławski, województwo kujawsko – pomorskie.

Zwycięzcy i laureaci w kategorii warzywnictwo gruntowe – od lewej: Ewa i Wojciech Chwalisz, Brygida i Klaudiusz Matejka oraz Artur Matuszak z żoną

Główny kierunek produkcji w gospodarstwie państwa Matejka, to warzywa korzeniowe oraz ziemniaki do produkcji żywności dla niemowląt i dzieci. Największa części produkcji marchwi z gospodarstwa państwa Matejków trafia do firmy Nutricia (aktualnie należący do grupy Danone). Łatwo się więc domyśleć, że wyprodukowanie takiego towaru to spore wyzwanie dla producentów. Gospodarstwo państwa Matejka jest jednym z czołowych dostawców marchwi dla firmy Nutricia Jak podkreśla właściciel firmy pan Klaudiusz Matejka, aby móc produkować marchew dla takiej firmy musi ona spełniać najwyższe normy jakościowe.

Gospodarstwo Państwa Matejka wyróżnia się dużą estetyką

Stosowane technologie uprawy w gospodarstwie państwa Matejka znacznie odbiegają od powszechnie spotykanych w wielu gospodarstwach konwencjonalnie produkujących warzywa. Za przykład podam choćby bardzo niskie nawożenie plantacji marchwi azotem 30-40 kg N/ha, wykorzystanie do tej produkcji nawozów z certyfikatami przydatności w metodach ekologicznych. Stosuje się nawóz bezazotowy z istotnymi makro- i mikroskładnikami oraz zawierający zeolit – po to, aby zapobiegać wymywaniu składników pokarmowych z gleby i poprawić gospodarkę wodną. Aplikuje różne preparaty biologiczne w celu ograniczania presji agrofagów. Stosowane technologie w gospodarstwie są bardzo nowoczesne i ukierunkowane na pozyskanie w efekcie finalnym warzyw czy ziemniaków bez metali ciężkich czy innych substancji niepożądanych w produktach kierowanych dla niemowląt.

Produkcja marchwi w gospodarstwie Matejków

Corocznie pod uprawę marchwi przeznaczane jest około 40 ha, z czego ponad 70% plonu trafia do zakładów produkcyjnych, a pozostała część na świeży rynek. Aby zapewnić swoim odbiorcom stałe dostawy produktu, plantatorzy produkują marchew na różne terminy zbioru zaczynając od odmian wczesnych, np. Baltimore F1 (Bejo Zaden) po te bardzo późne, które można zbierać nawet w zimie Escimo F1 (Vilmorin). Oprócz uprawy sprawdzonych odmian w gospodarstwie również prowadzone są testy ponad 20 różnych odmian. Takie doświadczenia, jak mówi właściciel Klaudiusz Matejka prowadzone są w kontekście przydatności odmiany do danego kierunku produkcji, odporności na choroby oraz ich wydajności z hektara.


Poza marchwią Matejkowie na dużym areale produkują seler korzeniowy

Od 2011 r. gospodarstwo posiada certyfikat GLOBALGAP. W 2002 r. Kapituła IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu “Rolnik – Farmer Roku” przyznała Panu Klaudiuszowi Matejce I miejsce i tytuł “Rolnik – Farmer Roku 2002″.

Gospodarstwo jest członkiem konsorcjum w realizowanym w naszym kraju strategicznym programie badań naukowych i prac rozwojowych BIOSTRATEG (Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo – przygotowany przez NCBR i zatwierdzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Program obejmuje pięć strategicznych obszarów problemowych. W gospodarstwie Klaudiusza Matejki prowadzone są badania, które mają na celu stworzenie mobilnego systemu iniekcyjnego, precyzyjnego nawadniania i nawożenia, zaspokajającego indywidualne potrzeby roślin. Liderem projektu jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Miłym akcentem warzywniczym podczas tegorocznej XII edycji konkursu “Wzorowy Ogrodnik” była także informacja, że w kategorii specjalnej zwycięzcami zostali Alina i Marek Lewandowscy specjalizujący się w uprawie i produkcji ziół. Ogrodnicy działalność tę prowadzą w miejscowości Kruszynek, powiat włocławski, województwo kujawsko – pomorskie.

Marcin Bartczak

Zwycięzcy i finaliści konkursu “Wzorowy Ogrodnik” w roku 2018


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.