27.04.2018
20180425_154848

Młoda, polska kapusta już na rynku. Ceny w Krakowie i Łodzi zatrważająco różne

Młoda kapusta spod tuneli już na rynku. Wczoraj można ją było nabyć po raz pierwszy na rynku hurtowym w Krakowie a dziś w Łodzi. O dziwo w pierwszej lokalizacji cena wynosiła ok. 3 zł/główkę a w drugiej aż 6 zł/główkę.

W czwartek 26 kwietnia otrzymaliśmy informację, że na krakowskim rynku hurtowym po raz pierwszy w tym sezonie pojawiła się młoda kapusta głowiasta biała. Potwierdził nam to Robert Lipowiecki – producent kapusty wczesnej w Małopolsce. Ogrodnik wyciął pierwszą partię główek odmiany Jetma F1 w środę 25 kwietnia. Podkreślał, że w tym roku od okresu świąt aura sprzyjała wegetacji roślin. Produkcja w porównaniu z rokiem ubiegłym jest krótsza o 9 dni – pan Robert w bieżącym sezonie rozsadę sadził później o siedem dni w porównaniu z 2017 r. a pierwsze główki wyciął dwa dni wcześniej niż w minionym sezonie.

Patrycja (z prawej) oraz Magdalena Lipowieckie prezentują tegoroczną kapustę wczesną

Wycena główek w Krakowie i w Łodzi – z tych rynków mamy informacje – bardzo zastanawia. W pierwszej lokalizacji cena wynosiła ok. 3 zł/główkę a w drugiej aż 6 zł/główkę. Taka różnica nie bierze się chyba z różnicy w kosztach produkcji między poszczególnymi regionami. Najprawdopodobniej produkt oferowany w Łodzi przyjechał z małopolski. A koszty transportu wiadomo kosztują.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.