31.07.2019
ogórki

Mniej owoców i warzyw na rynku w Broniszach z powodu suszy

Panująca w Polsce susza wpłynęła na zmniejszenie oferty  warzyw na rynku hurtowym w Broniszach. Ceny nadal są bardzo wysokie, a jakość towaru gorsza od oczekiwanej – informuje ekspert rynku Maciej Kmera.

W mijającym tygodniu nie zaszły zmiany w pogodzie, które mogłyby dać nadzieję na zmniejszenie suszy rolniczej. Znaczący niedobór wody jest w pasie centralnej Polski – od województwa lubuskiego po lubelskie, czyli w głównych rejonach produkcji warzyw i owoców.

Brak wody najbardziej odczuwają warzywa gruntowe, o najsłabszym systemie korzeniowym, Rolnicy muszą ponosić dodatkowe koszty z powodu konieczności nawadniania, a to także wpływa na ceny.

Mazowieccy kupcy i sprzedawcy bazarowi narzekają na słaby handel warzywami i owocami z powodu wakacji. Natomiast znacznie więcej na rynku w Broniszach kupują handlarze obsługujący miejscowości turystyczne; często nabywają oni towar w dużych ilościach, “ogałacając rynek i doprowadzając do dużych wahań podażowo-cenowych” – zaznaczył ekspert.

Utrzymują się wysokie ceny warzyw. Drogie są warzywa kapustne – kalafior kosztuje 5-7 zł/sztukę, a kapusta biała 4-6 zł/szt. Nieco potaniała fasolka szparagowa (do 8-9 zł/kg), ale pochodząca z upraw gruntowych ma niską jakość kulinarną, jest włóknista i ma twarde ziarna.

Krzewy pomidorów i ogórków nadal “odpoczywają”, a przez to ich ceny są dość wysokie: pomidory kosztują 5-8 zł/kg, a ogórki około 4 zł/kg. Krajowe ziemniaki są nadal drogie, trzeba za nie zapłacić nawet 2,33 zł/kg.

Cena papryki kolorowej spadła o kolejne 10 proc., do 5-7 zł/kg. Potaniał koperek, z 3 do 2 zł za pęczek. Stabilne, ale wysokie są ceny warzyw korzeniowych: pietruszki (8-11 zł/kg), selera (4-5 zł/kg), buraka ćwikłowego (1-1,5 zł/kg), cebuli w łusce (1,66-2 zł/kg).

(PAP)


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.