18.09.2019
111

Movento teraz także na wciornastki w cebuli, na bawełnicę w marchwi i …

… pietruszce korzeniowej, pasternaku, na mszyce w szpinaku i ziemniaku. To niektóre gatunki, które przybyły w zezwoleniu stosowania insektycydu Movento 100 SC.

5 września br. Ministerstwo Rolnictwa pozytywnie rozpatrzyło wniosek firmy Bayer o zwiększenie zakresu stosowania insektycydu Movento 100 SC. Aktualnie lista gatunków, w których może być użyty insektycyd jest bardzo długa, zawiera m.in. zarówno różne gatunki roślin sadowniczych, warzyw, ziół, roślin ozdobnych, rolniczych oraz liściaste drzewa i krzewy ozdobne a nawet chmiel.

W produkcji warzyw preparat sprawdził się już, jako dobre narzędzie w ochronie np. kalafiora, brokułu, kapusty brukselskiej, kapusty głowiastej, jarmużu, kapusty pekińskiej czy kalarepy przed mszycami oraz mączlikami. W uprawie sałat (masłowa, krucha, rzymska, dębolistna) Movento często wpisywany jest do programów ochrony przeciwko mszycy porzeczkowo-sałatowej, mszycy brzoskwiniowej czy bawełnicy topolowo-sałatowej. A jakie możliwości daje najnowsze zezwolenie, zezwolenie z 5 września 2019 r.  Otóż do wcześniej zawartych w etykiecie gatunków warzyw dołączyła liczna grupa kolejnych, a w śród nich cebula, w której w ostatnich latach istnieją duże problemy ze zwalczanie wciornastków. Odpowiedzią firmy Bayer na ten narastający problem jest rejestracja insektycydu w cebuli oraz w produkcji szalotki na wciornastka tytoniowca. Producenci marchwi, pietruszki oraz pasternaka mogą teraz sięgnąć po Movento do zwalczania często występującej na plantacjach bawełnicy topolowo-marchwianej oraz golanicy zielonki. Z kolei na plantacjach szpinaku oraz ziemniaka Movento zarejestrowany został do zwalczania mszycy.

Poniżej szczegóły zaleceń dla gatunków nowo uwzględnionych oraz pełna nowa etykieta insektycydu Movento 100 SC. Przypomnimy, że insektycyd oferowany jest w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Środek działa głównie na szkodniki ssące. W roślinie działa systemicznie. Transport substancji czynnej środka – spirotetramatu w roślinie odbywa się dwutorowo: poprzez ksylem i floem, co umożliwia ochronę zarówno starszych liści i korzeni, jak przyrostów i nowych liści, które rozwinęły się dopiero po zastosowaniu środka.

Nowe gatunki warzyw oraz zakres rejestracji preparatu Movento 100 SC:

Cebula, szalotka uprawiane w polu

Wciornastek tytoniowiec

Termin stosowania: środek stosować od fazy 3. liścia cebuli do fazy gdy 10% liści rośliny położy się (BBCH 13-47).

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 l/ha

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 4

Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni

Zalecana ilość wody: 150-400 l/ha

Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.

Marchew, pietruszka korzeniowa, pasternak

Bawełnica topolowo-marchwiana, golanica zielonka

Termin stosowania: w zwalczaniu bawełnicy topolowo-marchwianej środek stosować w momencie pojawienia się pierwszych kolonii mszyc (widoczna biała wata).

W przypadku golanicy zielonki stosować w okresie lotu muchówek wyznaczanego na podstawie odłowu na tablice lepowe, od początku fazy wyraźnie rozwiniętego drugiego liścia do końca fazy gdy korzeń osiąga typową wielkość i kształt (BBCH 12-49).

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 l/ha.

Liczba zabiegów: 4

Odstęp między zabiegami: co najmniej 14 dni.

Szpinak

Mszyce

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 l/ha

Termin stosowania: środek stosować przy pojawieniu się pierwszych szkodników, od fazy 2 liścia do fazy, gdy osiągnięte 80% masy liściowej typowej dla odmiany.

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2

Odstęp między zabiegami: co najmniej 14 dni.

Zalecana ilość wody: 500-750 l/ha

Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.

Ziemniak

Mszyce

Termin stosowania: środek stosować po pojawieniu się szkodnika, od fazy końca kwitnienia do fazy dojrzewania jagód i nasion (BBCH 69-81).

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 l/ha

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 4

Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni.

Zalecana ilość wody: 150-400 l/ha

Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.

ETYKIETA REJESTRACYJNA MOVENTO 100 SC

Notatka prasowa


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.