11.04.2018
rzodkiewki

Na Antarktydzie wyhodowano warzywa bez użycia ziemi

70 rzodkiewek, 18 ogórków i ponad 3 kilogramy sałaty – tyle warzyw udało się już zebrać niemieckim naukowcom na Antarktydzie. Warzywa wyhodowano bez ziemi, światła dziennego i pestycydów – w warunkach podobnych do tych, które są w kosmosie. Jak podaje Tvn24bis za dlr.de szklarnia może zmienić misję na Marsa.

Warzywa uprawiane są w eksperymentalnej szklarni EDEN ISSE na Antarktydzie. Espertyment najpierw prowadzono w Niemczech. Sadzonki rosną na specjalnych metalowych płytach. Mają zapewnioną odpowiednia temperatura i nasłonecznienie. Co kilka, kilkanaście minut otrzymuja też specjalną mieszankę.

W szklarni rosną rzodkiewki, różne rodzaje sałaty, pomidory, ogórki, papryki i zioła (bazylia, pietruszka, szczypiorek i kolendra). – Uprawa truskawek to jedyna rzecz, której jeszcze nie rozpoczęliśmy – mówi Daniel Schubert, kierownik projektu.

To, co teraz jest przeznaczone na wzbogacenie diety niemieckiej  ekipy na Antarktydzie, pokazuje, w jaki sposób astronauci na przyszłych misjach na Marsie mogą otrzymywać świeże produkty.

Tvn24bis za dlr.de


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.