23.04.2018
ce58b377-6d20-422a-9d22-a0a98b416f05

Na chwasty dwuliścienne w pietruszce

Tegoroczne warunki glebowo-pogodowe sprzyjają  wschodom warzyw. Niestety sprzyjają także wschodom ich konkurentów, chwastów. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy zapytanie, czym zwalczać chwasty dwuliścienne po wschodach pietruszki. Odpowiadamy: jest kilka preparatów – Boxer, Afalon Dyspersyjny czy Linurex, ale od 3 czerwca  ich liczba się zmniejszy.

Pietruszka,to warzywo wrażliwe na zachwaszczenie, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu roślin. Może ono znacznie obniżyć wielkość  i jakość plonu, dlatego zarówno przed wschodami, jak i po wschodach roślin należy zadbać o wyeliminowanie  ich z plantacji. W strategii powschodowego zwalczania chwastów w pietruszce należy uwzględniać aktualne zagrożenie – należy analizować gatunki chwastów występujące na polu i dobierać herbicyd pod  ich kątem.

W uprawie pietruszki zwalczanie chwastów należy rozpocząć po siewie nasion i kontynuować po wschodach roślin

Glifosat przed wschodami

Bardzo często praktykowanym rozwiązaniem jest zastosowanie nie później niż 2-3 dni przed wschodami pietruszki herbicydu, którego substancją czynną jest glifosat. Pozwala on usunąć większość chwastów wcześnie po wschodach. Dlaczego ten termin a nie później? Aby nie zniszczyć roślin pietruszki, ponieważ preparaty na bazie glifosatu są herbicydami nalistnymi o działaniu systemicznym. Glifosat pobierany jest przez zielone części roślin a następnie przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnej (korzenia) powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju w ciągu 1 doby, a następnie ich zamieranie. Na plantacjach pietruszki z glifosatów można użyć np.: Acomac, Clayton Rhizeup SL, Etna 360 SL, Figaro 360 SL, Katamaran 360 SL, Roundup 360 SL, Roundup 360 Plus, Roundup TransEnergy 450 SL, Torinka SL, Vesuvius.

Prosulfokarb w fazie 2-4 liści pietruszki

W fazie 2-4 liści właściwych pietruszki (BBCH 12-14) na plantacji można zastosować prosulfokarb w formie preparatu Boxer 800 EC. W etykiecie tego produktu istnieje zalecenie jednorazowego stosowania 3-4 l/ha lub w dawkach dzielonych: pierwszy zabieg w fazie 1-2 liści pietruszki – 2-3 l/ha a drugi w fazie 4 liści pietruszki, ale nie wcześniej niż po co najmniej 7 dniach od pierwszego zabiegu (dawka 2 l/ha). Zabiegu nie powinno się wykonywać, jeżeli rośliny są wilgotne od kropel deszczu lub rosy bezpośrednio po nawadnianiu i nie później niż w fazie 4 liści. Warto wiedzieć, że chwastami wrażliwymi na Boxera 800 EC są: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przytulia czepna. Chwasty średnio wrażliwe to: fiołek polny, mak polny, rdestówka powojowata, rumianek pospolity, wiechlina roczna. Natomiast do chwastów odpornych na ten preparat należy chwastnica jednostronna.

Użycie do produkcji pietruszki wysokiej jakości nasion ułatwia prowadzenie ochrony herbicydowej

Linuron do 3 czerwca

W zeszytach wykonywanych zabiegów na plantacji pietruszki może także znaleźć się herbicyd na bazie linuronu, ale uwaga 3 czerwca br. jest ostatecznym terminem jego stosowania. Z linuronów w pietruszce można stosować Afalon Dyspercyjny 450 SC (1-1,5 l/ha) oraz Linurex 500 SC (1-1,5 l/ha). W grupie chwastów wrażliwych na linuron są: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, niezapominajka polna, pokrzywa żegawka, sporek polny, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, tobołki polne, wyka ptasia, żółtlica drobnokwiatowa. Chwasty średniowrażliwe  to: bratek polny, szarłat szorstki, wilczomlecz obrotny, iglica pospolita, jasnota różowa, jasnota purpurowa, maruna bezwonna, rdest plamisty, rdest powojowy. Rdest ptasi jest średnioodporny a przytulia czepna odporna. Linuronu nie poleca się stosować w temperaturze powyżej 20 stopni C.

Marcin Bartczak

Zdjęcia: Marcin Sondej


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.