03.04.2018
Na południu kraju sałata juz jest posadzona w pole

Na południu kraju sałata już jest posadzona w pole
Zdjęcia: W. Kopeć, Yara Poland

Na południu już, a może dopiero sadzi się rozsadę
Na południu kraju wykorzystuje się każdą słoneczną chwilę i zakłada plantacje warzyw. Czy pogoda zniweczy trud ten? Nikt tego nie wie. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że rośliny mogą zjarowizować jeżeli ponownie nadejdzie fala zimnego powietrza.
W ostatnich tygodniach pogoda nie rozpieszcza producentów warzyw. Każdy kolejny dzień zwłoki w sadzeniu rozsady skutkuje opóźnieniem plonu i ostatecznie uzyskaniem niższej ceny za wyprodukowane warzywa. By nie stracić trzeba dobrze wykorzystać nawet chwilowy brak opadów i przymrozków. I choć dni o dobrych warunkach pogodowych nie było jak na razie zbyt wiele, w niektórych rejonach kraju udało się wyjść w pole z rozsadą.
Producenci z południa Polski mogą uznać końcówkę marca za udaną. Po dużych spadkach temperatury z początków marca, kiedy mrozy w Małopolsce lokalnie sięgały -20 st. C nocą i -10 st. C w ciągu dnia, w ostatnich dniach marca dało się odczuć ocieplenie, a temperatura nocą nie spadała poniżej -5 st. C. Co ważniejsze od 20 do 28 marca w okolicy Krakowa w ciągu dnia utrzymywały się dodatnie temperatury, co w połączeniu z brakiem opadów dało możliwość przygotowania gleby do sadzenia sałaty pod płaskie okrycie.

Plantacja sałaty zakładana na koniec marca

Warto mieć na uwadze fakt, że w fazie 4-5 liści, sałata może znosić obniżanie temperatury do ok. -3°C. Jej wzrost jest wówczas zahamowany. Mimo, że liście mogą ulec częściowemu uszkodzeniu, ich system korzeniowy oraz wierzchołek wzrostu pozostają nienaruszone i po podwyższeniu temperatury następuje ponowny rozwój roślin. Pozostaje to jednak ryzykowne ze wglądu na możliwość jarowizacji roślin (pęd kwiatostanowy).

Tunel przygotowany do nasadzenia wczesnej kapusty

YaraMila Complex z Nitraboerm podano w tunelu pod wczesna kapustę

W ostatnim tygodniu marca w okolicy Krakowa dodatnie temperatury pozwoliły też na sadzenie pora w tunelach foliowych oraz przygotowanie podłoża i wysiew nawozów pod kapustę na zbiór przyspieszony.


Produkcję wczesnego pora w roku bieżącym rozpoczęto później niż w sezonie 2017

Również w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim ruszyły prace polowe. Nietypowe warunki pogodowe sprawiły, że wierzchnia warstwa gleby miała optymalną wilgotność i nadawała się do uprawy. Jak podaje Pan Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland, 20 i 21 marca w rejonie Kalisza z powodzeniem można było uprawić pole pod siew i sadzenie warzyw. Brak zalegającej okrywy śnieżnej oraz wcześniejsze przeschnięcie wierzchniej warstwy gleby w konsekwencji silnego wiatru i mrozu, już po kilku dniach odwilży pozwoliło na rozmarznięcie 4-7 cm warstwy gleby. Rozmarznięta wierzchnia warstwa gleby miała optymalną wilgotność do uprawy, a ze względu na wciąż zamarznięte głębsze warstwy, udało się uniknąć tworzenia kolein i ugniecenia podglebia ? mówił W. Kopeć. W powiecie chełmińskim (woj. kujawsko-pomorskie) na pola trafiły już pierwsze kapusty. Agrowłóknina o gramaturze 19 g/m. kw. ma za zadanie uchronić je przed przymrozkami i niskimi temperaturami.
Według prognoz pierwszy tydzień kwietnia ma przynieść znaczne ocieplenie i poprawę pogody. Dłużej utrzymujące się dodatnie temperatury i słoneczne dni, pozwolą na szybkie ogrzanie podłoża i przyspieszenie tempa wegetacji. Już niedługo dowiemy się czy wcześniejsze wysadzenie roślin w pole opłaciło się producentom warzyw, którzy zaryzykowali.

Emilia Pliszczyńska
Zdjęcia: W. Kopeć, Yara Poland


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.