19.08.2015
stoly-pod-warzywa_imagelarge

Na rynku hurtowym w Broniszach nadal tanio

Nie brakuje krajowych warzyw na rynku hurtowym w Broniszach, są one nadal tanie. Zdaniem ekspertów skutki tegorocznej suszy konsumenci odczują dopiero jesienią i zimą, ponieważ można spodziewać się niższych plonów, a tym samym wyższych cen.

Krajowych warzyw nie brakuje, jednak w porównaniu z cenami sprzed roku widać tendencję wzrostową – informuje rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Najmniej zdrożała papryka i kapusta. Za paprykę trzeba zapłacić 1,50 – 3 zł za kilogram, kapusta kosztuje ok. 1 zł za kg.

Ziemniaki w ofercie hurtowej sprzedawane są za ok. 1 zł za kg. Tanie, choć droższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, są pomidory – ich cena to 1,33 zł do 2,60 zł za kg. Marchew kosztuje od 0,8 do 1,5 zł za kg. Jest ona prawie dwukrotnie droższa w stosunku do ceny z ubiegłego roku. Jest sezon na cukinie i kabaczki, ich ceny hurtowe kształtują się od 1 zł do 3,5 zł za kilogram.

Skoczewska zaznacza jednak, że w ubiegłym roku krajowe warzywa i owoce były tanie z powodu rosyjskiego embarga na produkty z Polski oraz kryzysu na Ukrainie, a tym samym niestabilnej sytuacji płatniczej u wschodniego sąsiada.

Wyjaśniła, że spore rozpiętości w cenach warzyw wynikają m.in. z różnicy w jakości oferowanych produktów. Tu, gdzie uprawy były nawadnianie, warzywa są wyższej jakości w porównaniu z uprawami z gruntu.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach – to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji owoców, warzyw i kwiatów. Do połowy 2015 roku na teren spółki wjechało prawie 25 milionów samochodów. Na Rynku Hurtowym Bronisze stałą sprzedaż owoców, warzyw i kwiatów prowadzi prawie 400 przedsiębiorców. Ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1300 stanowisk. Za pośrednictwem rynku hurtowego Bronisze sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw (produkcji krajowej i z importu).

Źródło: PAP


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.