27.04.2017
W jednym otworze wysiano po 3 nasiona fasoli.jpg

W jednym otworze wysiano po 3 nasiona fasoli

Niebagatelne w produkcji fasoli

W produkcji fasoli na świeży rynek bardzo ważny jest termin pierwszego zbioru. Im szybciej nastąpi, tym większy zysk przyniesie uprawa.

W uprawach fasoli na rynek warzyw świeży oraz dla przemysłu największym powodzeniem cieszą się odmiany karłowe o silnym systemie korzeniowym i krępym pokroju. Niezależnie od sposobu zbioru (mechaniczny czy ręczny) bardzo istotne jest wyrównanie kwitnienia i wiązania strąków. W produkcji przemysłowej największy udział ma fasola szparagowa zielona (Paulista, Valentino, Tempo), natomiast na rynku warzyw świeżych prym w ostatnich latach wiodą odmiany o żółtych strąkach (Maxidor, Rocdor, Unidor).

Rozsada fasoli gotowa do posadzenia na miejsce stałe

Rozsada fasoli w wielodoniczkach – zdrowa i wyrównana

W produkcji fasoli na świeży rynek bardzo wany jest termin pierwszego zbioru. Im szybciej nastąpi, tym większy zysk przyniesie uprawa. Dlatego wielu producentów decyduje się na wysiew nasion jeszcze w kwietniu, ryzykując uszkodzenie młodych roślin przez majowe przymrozki. Od kilku lat na znaczeniu zyskuje uprawa polowa pod osłonami, która pozwala na przyspieszenie zbiorów o 7-10 dni, co może mieć decydujący wpływ na osiągnięte zyski. Przy niewielkich areałach oraz w uprawach amatorskich można zaryzykować posadzenie fasoli z doniczkowanej rozsady. Należy jednak pamiętać, aby zahartować rozsadę przed sadzeniem oraz dobrze uprawić glebę. Fasola źle reaguje na przesadzanie, dlatego należy jej zapewnić optymalne warunki w miejscu docelowym. Gleba powinna być ogrzana, wilgotna i niezbrylona, aby nie uszkodzić delikatnych łodyg roślin.

Fasola, ze względu na symbiozę z bakteriami brodawkowymi, nie wymaga dużych dawek azotu. Minimum niezbędne na start to 30-50 kg N/ha. Warto przemyśleć stosowanie nawozów wieloskładnikowych o niskiej zawartości azotu, a dużej zawartości mikroskładników, szczególnie manganu, boru i molibdenu oraz miedzi. Fosfor zaleca się stosować w ilości 80-100 kg P2O5/ha, a potas 140-160 kg K2O/ha.Fasola jest wrażliwa na zakwaszenie i zasolenie gleby. Należy utrzymywać odczyn na poziomie powyżej pH 6,5, a wapnowanie przeprowadzać w roku poprzedzającym uprawę. Wapnowanie można łączyć z podawaniem magnezu, stosując nawozy wapniowo-magnezowe. Fasola wymaga około 15 kg MgO/ha. Siarczan magnezu można stosować wiosną. Nawozy mineralne poleca się stosować co najmniej tydzień przed siewem nasion.

Jasno kremowe korzenie świadczą o dobrym rozwoju systemu korzeniowego fasoli

Obecność owadów pożytecznych to sygnał do lustracji pod kątem występowania szkodników

Ważnym elementem plonotwórczym w przypadku fasoli, typowym dla roślin bobowatych, jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody w okresie kiełkowania nasion. Gruba okrywa nasienna potrzebuje dużej ilości wilgoci, by nasiona mogły skiełkować. Drugim momentem krytycznym jest okres kwitnienia i zawiązywania strąków. Długie i proste strąki potrzebują dla prawidłowego wykształcenia dużych ilości wody, najlepiej w temperaturze zbliżonej do otoczenia, by nie uszkodzić delikatnych liści rośliny. Przy deszczowaniu szpulowym należy zwrócić uwagę na dobre rozpylenie wody. Rośliny są wiotkie i delikatne, pod wpływem intensywnego deszczowania grubymi kroplami mogą ulec uszkodzeniu, a nawet złamaniu, szczególnie pod ciężarem dojrzewających strąków.

Emilia Pliszczyńska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.