01.07.2015
Pomidory, ogórki

Zdjęcie: Fotolia

Niskie ceny pomidorów i ogórków szklarniowych

Ceny pomidorów spod osłon w czerwcu br. kształtowały się na niższym poziomie niż przed rokiem. Średnio w pierwszych trzech tygodniach miesiąca cena skupu tych warzyw wynosiła 2,85 zł/kg i była o 17\% niższa niż przed rokiem (dane IERiGŻ-PIB, Ministerstwo Rolnictwa). Na bardzo niskim poziomie kształtują się ceny ogórków spod osłon – informuje bank BGŻ.

W analogicznym okresie zmniejszyły się średnio o 27\% do poziomu wynoszącego średnio 1,18 zł/kg. Dynamika spadku cen tych warzyw przyspieszyła w czerwcu. W ostatnich czterech tygodniach (25.05-23.06) przeciętna cena skupu tych warzyw obniżyła się aż o 66\% do poziomu 0,78 zł/kg.

Przyczyną spadku cen zarówno pomidorów jak i ogórków szklarniowych jest ich mniejsza sprzedaż na rynki zewnętrzne, spowodowana wprowadzonym przed rokiem rosyjskim embargiem. Według danych Eurostatu, w trzech pierwszych kwartałach sezonu 2014/2015 eksport pomidorów z Polski obniżył się o 25\% r/r do 52 tys. t, ogórków szklarniowych natomiast o 19\% do 5,4 tys. t. O ile skutki embarga, ze względu na niską podaż w krajach Unii, były mniej odczuwalne dla producentów w roku poprzednim, to w tym roku mogą być one bardziej widoczne. Historycznie eksport pomidorów i ogórków do Rosji na większą skalę zaczynał się w czerwcu. Dodatkowo presję na spadek cen stwarza większa produkcja w krajach zachodnich, zwłaszcza jeśli chodzi o ogórki. Dotyczy to krajów Beneluksu, jak też Hiszpanii (za freshplaza.com).

Co prawda, na polskim rynku obecnie dostępne są w głównej mierze ogórki i pomidory pochodzące z krajowej produkcji, niemniej presja na spadek cen ze strony rynków zagranicznych wciąż jest duża.

Źródło: BGŹ


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.