30.04.2018
ziemniaki1

Niskie ceny ziemniaków na polskim rynku

Ceny ziemniaków na polskim rynku w dalszym ciągu są bardzo niskie, ale w ostatnich tygodniach marca widać było pewne ożywienie w zapotrzebowaniu ze strony sieci handlowych, które gromadziły zapasy na okres przedświąteczny.

Za dobrej jakości ziemniaki, pakowane w worki 5 kg i 2 kg markety oferowały ceny w granicy 0,65 zł/kg lub wyżej. Taka skala zwiększenia popytu nie mogła wpłynąć na sytuację ogólną w dużym hurcie. Tu ceny pozostawały stabilne, a zapotrzebowanie niskie, w dodatku nadal pozostawał on pod presją stosunkowo tanich ziemniaków importowanych.
Ceny polskich ziemniaków w dużym hurcie utrzymują się na poziomie 3,0-5,0 zł za worek 15 kg, zależnie od odmiany, rejonu kraju i jakości. Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków na przełomie marca i kwietnia wynosił 0,58 zł/kg i był podobny do tego samego okresu poprzedniego roku. Krajowe ziemniaki w Broniszach były minimalnie tańsze niż przed miesiącem i kosztowały 0,40-0,55 zł/kg, a na pozostałych rynkach nastąpił nieznaczna ich zwyżka, tj. w Poznaniu 0,47-0,80 zł/kg, w Lublinie 0,67 zł/kg, we Wrocławiu 0,50-0,60 zł/kg i w Łodzi 0,40-0,73 zł/kg.
Mroźny marzec spowodował opóźnienia w kalendarzu prac polowych związanych z nowym sezonem uprawy ziemniaków. Rolnicy nie mogli wysadzić do ziemi podkiełkowanych sadzeniaków na najwcześniejszy zbiór, a to oznacza, że start nowego sezonu handlowego również będzie sporo opóźniony i pierwsze dostawy ?młodych? krajowych ziemniaków będą prawdopodobnie dopiero w pierwszych dniach czerwca. W tej sytuacji stary sezon będzie trwać dłużej i przez dłuższy czas utrzyma się popyt na ?stare? ziemniaki. Może to wpłynąć na zwiększenie się ich cen w ostatnich miesiącach sezonu, ale to jest uzależnione od ilości ziemniaków, jakie pozostają w magazynach oraz wielkości importu.
Rynek Rolny

Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.