29.07.2014
ziemniaki11

Niższe ceny ziemniaków w Polsce i krajach Unii Europejskiej

Ceny ziemniaków w kraju w bieżącym sezonie (2014/2015) zanotowały znaczny spadek w relacji r/r. Według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa średnia cena skupu ziemniaków w lipcu br. wynosiła 0,66 zł/kg netto i była o 26% niższa niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Przyczyną obniżek jest zdecydowanie wyższa podaż w Polsce oraz w pozostałych krajach Unii – informują analitycy BGŻ.

Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej (MARS Bulletin Vol.22 No.7) przeciętne plony ziemniaków w Unii Europejskiej w 2014 roku mogą zwiększyć się o 5% w stosunku do 2013 roku a także o 6,2% w relacji do średniej z ostatnich 5 lat. Potwierdzają to też informacje FAMMU/FAPA, wg których w Unii Europejskiej może zostać zebranych 35 mln ton ziemniaków tj. o 4,4% więcej niż w roku poprzednim.

Przewiduje się, że w Polsce plonowanie ziemniaków wzrośnie o 3,6%. Może towarzyszyć mu również wzrost powierzchni nasadzeń, która w 2013 roku została ograniczona w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych. W wyniku zwiększonej podaży ceny ziemniaków mogą utrzymywać się na niższym r/r poziomie w całym sezonie 2014/2015. Cenom w kraju nie będą sprzyjać również uwarunkowania cenowe za granicą. Według danych Potato Council, ceny ziemniaków do przetwórstwa w kontraktach terminowych (kwiecień) w połowie lipca br. spadły o 57% w relacji rocznej do 75,99 GPB/t.

Źródło: BGŻ


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.