23.02.2016
pilpel2

Nowa odmiana papryki w kolorze czekolady

Izraelscy botanicy wyhodowali nową odmianę papryki w kolorze czekolady. Do tej pory w świecie paprykowym królowały żółcie, zielenie i czerwienie. Teraz na talerze wkracza nobliwy brąz. Nowa odmiana powstała w moszawie Ejn Jahaw na pustyni Negew.

Nową odmianę można było do niedawna podziwiać jedynie na wystawach rolniczych, ale teraz pojawi się w handlu. Nowa odmiana musiała być dopracowana, bo trudno ją było przechowywać. “Czekoladowe” papryki szybko się psuły. Przy okazji poprawiono również jej smak i dzisiaj jej intensywny zapach silnie wypełnia podniebienie.

Rami Sade, agronom ze stowarzyszenia “Piękno warzyw” w Ejn Jahaw, opowiada, że podczas dojrzewania czerwonej papryki, kiedy jej kolor zmienia się z zielonego na czerwony, chlorofil ustępuje miejsca karotenoidom dającym kolor czerwony. W brązowej papryce chlorofil nie rozpada się i karotenoidy przyłączają się do niego. Połączenie zielonego z czerwonym tworzy kolor brązowo-czekoladowy, słodki smak i wyjątkowy zapach. Ponieważ oba te składniki mają same w sobie wartości zdrowotne, ich połączenie ma duże zalety.

Karotenoidy ważne są dla zdrowia oczu, skory, przewodu pokarmowego, układu odpornościowego i różnych błon śluzowych i używane są jako silne antyoksydanty. Istnieją również badania wskazujące, że zapobiegają powstawaniu raka. Zawierają setki substancji, z których najsłynniejsze są alfa, beta i gamma-karoten, luteina, zeaksantyna, retinol i likopen.

Chlorofil, bardzo ważny pigment w procesie fotosyntezy, uważany jest za środek do gojenia i pomaga w walce z bakteriami i grzybami. Znajdują się w nim duże ilości tlenu pomagające w utworzeniu równowagi z pożytecznymi bakteriami w przewodzie pokarmowym. Inne zalety chlorofilu: neutralizacja zapachu ciała, ulga w bólach, poprawa wzroku i regulacja cyklu miesiączkowego u kobiet.

Na podstawie Maariw , The Jerusalem Post oraz Mako


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.