23.05.2012
Uprawa pola

Nowa polityka rolna

System dopłat bezpośrednich dla małych gospodarstw zostanie zmieniony z korzyścią dla rolników - taką deklarację złożył w poniedziałek 21 maja br. w Kielcach minister rolnictwa Marek Sawicki.  

Po 2014. roku wnioski i rozliczenia za unijne dotacje realizować będzie jedna agencja, pozwoli to na sprawniejsze wykorzystywanie programów wsparcia obszarów wiejskich. Jeszcze w tym roku ministerstwo skieruje do Sejmu wniosek o połączenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego.
W województwie świętokrzyskim większość mieszkańców żyje na wsi, jednak z rolnictwa trudno się utrzymać. Powód? Niska klasa ziemi i duże rozdrobnienie gospodarstw - ich wielkość to średnio pięć i pół hektara, nie gwarantuje to opłacalności produkcji. W ciągu ostatnich ośmiu lat z różnych programów pomocowych rolnikom w Świętokrzyskiem wypłacono ponad 5 miliardów złotych. Minister Marek Sawicki zapowiedział, że w nowym okresie programowania system dopłat bezpośrednich ulegnie zmianom i będzie korzystniejszy dla małych gospodarstw.

Żródło: tvp.pl/kielce

 

 

 


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.