13.03.2018
ziemniak

Nowe odmiany ziemniaka w krajowym rejestrze COBORU

W trzeciej dekadzie stycznia 2018 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka w kadencji 2017-2020.

Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian ziemniaka. Na spotkaniu mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian ziemniaka, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.
W trakcie właściwego posiedzenia Komisja m.in. pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru trzech odmian ziemniaka.
Ostatecznie po posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian roślin ziemniaka, dyrektor COBORU wydał m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru następujących odmian ziemniaka:
- Gardena (d. ZAH 23515) – odmiana średniowczesna, typ konsumpcyjny sałatkowy do ogólnoużytkowego, ze względu na dużą odporność na zarazę ziemniaka odmiana przeznaczona do uprawy w warunkach bez lub z ograniczoną ochroną chemiczną na tę chorobę;
zgłaszający: Hodowla Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. – Grupa IHAR
- Irmina (d. ZAH 23415) – odmiana jadalna średniowczesna, typ konsumpcyjny ogólnoużytkowy;
zgłaszający: Hodowla Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. – Grupa IHAR
- Ismena (d. ZAH 23215) – odmiana jadalna wczesna, typ konsumpcyjny sałatkowy do ogólnoużytkowego;
zgłaszający: Hodowla Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. – Grupa IHAR

COBORU


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.