01.02.2012
rolnik

Od 1 lutego br. obowiązuje ustawa o składkach zdrowotnych rolników

 Składka zdrowotna ma być płacona raz na kwartał do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego łącznie ze składkami emerytalno-rentowymi. Pierwsza opłata z tego tytułu powinna trafić od rolnika najpóźniej do końca kwietnia tego roku.

Za osoby w gospodarstwach do 6 ha składkę zdrowotną zapłaci budżet. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Przepisy musiały zostać zmienione, ponieważ pod koniec października 2010 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że opłacanie przez państwo składek zdrowotnych dla rolników niezależnie od ich statusu materialnego, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Zgodnie z tym wyrokiem, Sejm ma 15 miesięcy na zmianę niekorzystnych przepisów, czyli do 4 lutego 2012 roku.

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zapowiedział że zaskarży ustawę o składce zdrowotnej rolników do Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie jest przygotowywany wniosek w tej sprawie.

Przepisy mają obowiązywać tylko w 2012 r., od 2013 r. wysokość składek zdrowotnych ma być obliczana na podstawie dochodów indywidualnych rolnika.

Redakcja e-warzywnictwo.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.