22.08.2019
2

Odmiany cebuli marki Seminis, ochrona Bayer, nawożenie Yara. Spotkanie w gospodarstwie Pawlaka

Cebulowe informacje rynkowe – dużo mniej cebuli w Polsce, lepsza kondycja cebuli niż w zeszłym sezonie w Holandii, trudna sytuacja w Niemczech, nowości odmianowe, żywienie oraz ochrona cebuli to zagadnienia omówione na spotkaniu w Rozalinie koło Słupcy.

Aby dobrze zacząć tydzień, tak jak i sezon cebulowy trzeba zacząć od konkretów – tu odmiany Seminis są najlepszym wyborem - mówił Paweł Skrzynecki, Country Sales Manager działu nasion warzyw firmy Bayer, podczas poniedziałkowego spotkania cebulowego w gospodarstwie Bartosza Pawlaka w miejscowości Rozalin k. Słupcy (Wielkopolska). Organizatorami spotkania były firmy Seminis, Bayer oraz Yara.

Mariusz Kąkol z firmy Bayer przekazywał, że pole, na które przygotowano kolekcję odmian zostało obsiane cebulą 5 kwietnia. Warunki glebowe oraz pogoda podczas siewu i bezpośrednio po nim były dobre o czym świadczył bardzo dobry wynik kiełkowania podczas lustracji pola. Norma wysiewu jaka została ustalona dla tej plantacji, to 2,8 jednostki na hektar – informował Mariusz Kąkol. Nasiona, które zostały użyte były nasionami naturalnymi a nie jakby się wydawało podkiełkowanymi, co dodatkowo obrazuje, że materiał siewny marki Seminis to pewny wybór – dodawał przedstawiciel firmy Bayer.

Podczas całego okresu wegetacji odnotowano w tym rejonie opady deszczu na poziomie: 88 mm w maju, 25 mm w czerwcu oraz 12 mm w lipcu. W sierpniu był jeden obfity opad deszcz. W gospodarstwie istnieje możliwość nawadniania niektórych pól. Plantacja cebuli była nawadniana w sezonie za pomocą deszczowni szpulowej poprzez działko. Gospodarz spotkania podkreślał, że odmiany marki Seminis mają bardzo dobry start, co było widoczne w trakcie lustracji plantacji podczas sezonu. Akcentował fakt, że przy tak małych opadach nie byłoby możliwości uzyskania tak zadowalającego stanu plantacji w tym trudnym pogodowo roku, gdyby nie nawadnianie.

Sytuacja cebulowa w Europie i w Polsce

Przed przystąpieniem do charakterystyki uznanych, ale i nowych odmian cebuli marki Seminis Mariusz Kąkol omówił sytuację produkcji tego warzywa w Europie i innych rejonach Polski. Podkreślił, że mimo trudnej sytuacji pogodowej w zeszłym sezonie, gdzie susza bardzo niekorzystnie wpłynęła na plony, cebuli nie zabrakło. Ceny finalnego produktu okazały się dla wielu eksporterów zbyt wysokie czego doskonałym przykładem jest Holandia, która z tego powodu utraciła swoje rynki zbytu w Afryce oraz w Azji. W tym roku szacuje się, że całkowita powierzchnia produkcji cebuli w Holandii wyniesie ponad 35 tys. hektarów wliczając w to uprawy z dymki oraz z siewu. Holendrzy liczą, że odzyskają swoje rynki zbytu oraz będą ponownie konkurencyjni na rynku cebulowym. W tym roku w Holandii cebule są w lepszej kondycji niż w zeszłym sezonie, natomiast gorzej wygląda sytuacja w Niemczech, gdzie tereny uprawy cebuli zostały mocno dotknięte suszą a dodatkowo ograniczenia w użytkowaniu wody sprawiły, że kondycja większości plantacji jest bardzo podobna do tej z 2018 roku. W wynik produkcji cebuli u naszego zachodniego sąsiada uderza też zmniejszenie o około 3-4 procent areału uprawy w porównaniu z sezonem 2018.

Obrazując cebulową sytuację w naszym kraju Mariusz Kąkol uwypuklił fakt, że w tym roku ze względu na kolejny rok suszy szacuje się zbiory niższe od oczekiwanych. Produkcja cebuli w Polsce na przestrzeni lat kształtowała się na poziomie około 650 tys. ton rocznie. W zeszłym roku ze względu na niesprzyjające warunki wyniosła ona około 575 tys. ton, co było o 14% niższym wynikiem niż w poprzednich latach. W 2019 wg różnych szacunków produkcja cebuli w naszym kraju ma wynieść około 520 tys. ton. co oznacza, że będzie to kolejny sezon spadku wolumenu produkcji cebuli.

Z zakresu doboru odmian

W kolekcji odmian uwagę wielu producentów zwróciła prezentowana nowość – wczesny Rijnsburger o nazwie Shakito (dobra na początek kampanii przy sprzyjających warunkach do zbioru w połowie sierpnia. Dzięki dobrze przylegającej łusce jest możliwość przechowywania do marca), jak i uznana w Holandii, Francji, a także w Polsce odmiana SV3557ND – wiernie plonująca, z mocnym systemem korzeniowym i zdrowym szczypiorem. Z grupy odmian średniowczesnych w Rozalinie zaprezentowano nowość Packito – bardzo cienka szyjka, wybierana przez skupy cebuli w Holandii ze względu na kształt i wyrównanie oraz flagową Rockito – najtwardsza cebula z mocną łuską do przechowywania do końca czerwca, do wysokiego pryzmowania, sprawdzona w warunkach polskich. Bardzo obiecująco pokazał się w Rozalinie późny Rijnsburger o nazwie Bossito, to nowość marki Seminis do bardzo długiego przechowywania. Bossito charakteryzuje się dużym udziałem cebul w kalibrze 70-90, bardzo zdrowym szczypiorem w trakcie okresu wegetacji. Odmiana wyróżnia się wysoką twardością, co powoduje, że sprawdza się w długim przechowywaniu (maj-czerwiec).

Odmiana OKRES WEGETACJI Cechy KAMPANIA KSZTAŁT ŁUSKA
SV3557ND komercyjna w Polsce 113-120 dni, zbiór koniec Sierpnia początek Września Wczesność i bardzo dobre wyrównanie w rozmiarze cebul 50-70 mm 60-80mm Dobra na początek kampanii z możliwością przechowywania do końca marca Kulisty kształt, ciemnozłota łuska Dobry system korzeniowy który pozawala, uzyskać wysoki plon z w krótkim okresie wegetacji
SHAKITO w sprzedaży od 2020 roku w PL 105-110 dni, to najwcześniejsza odmiana w typie Rijnsburger Bardzo wczesna, w segmencie cebul wczesnych to ten sam segment jak FASTO i HYBING To elastyczna odmiana, która dzięki swojej wczesności i potencjałowi plonowania jest szczególnie polecana na początek kampanii i sprzedaż bezpośrednią z pola, ale z możliwością przechowywania do III Brązowa łuska i kulisty kształt Idealna na sprzedaż prosto z pola
ROCKITO komercyjna w PL 120 dni, odmiana średniopóźna Odmiana z bardzo wysokim potencjałem plonowania. Bardzo twarda cebula na przechowywanie do końca czerwca, szczególnie polecana na pryzmowanie Szczególnie polecana na worek, paczkę, cienka szyjka, bardzo wysoka twardość powodują, że po długim przechowywaniu są bardzo małe ubytki po przechowaniu Mocna łuska, twarda cebula, i bardzo wysokie wyrównanie oraz udział cebul w rozmiarze 60-80 Bardzo mocny system korzeniowy
PACKITO w sprzedaży od 2020 roku w PL 120 -125 dni Odmiana o szczególnych walorach handlowych, która jest bardzo lubiana przez ship- packerow w Holandii W swoim segmencie jest wcześniejsza od Hytech i Centro, odmiana trochę późniejsza od Rockito, zamyka segment cebul średnio późnych Bardzo cienka szyjka atrakcyjny wygląd handlowy czynią tą odmianę bardzo atrakcyjną do sprzedaży dla sieci marketów Bardzo wysoka twardość, która delikatnie niższa niż Rockito czynią ja bardzo dobrą odmianą na długie przechowywanie
BOSSITO (SV1332) w sprzedaży od 2020 roku w PL 130 dni późna Odmiana o wysokim potencjale plonowania, odmiana, która jest nawiązaniem okresem wegetacji do cebuli Narvito, wysoki potencjał plonowania Odmiana późna na zakończenie zbioru kampanii, na worek, na obierania oraz przechowywanie do czerwca. Atrakcyjna, świecąca łuska, bardzo twarda, odmiana przez cały okres wegetacji wyróżnia się bardzo dobrą zdrowotnością szczypioru Odmiana która szczególnie jest odporna na podlewania z działka, bardzo zdrowy szczypior

Z zakresu żywienia cebuli

Podczas spotkania w Rozalinie Wojciech Kopeć z firmy Yara zwrócił uwagę na potrzeby pokarmowe cebuli i wskazał możliwości racjonalnego ich zaspokojenia. Podkreślał, że jedną z podstaw w racjonalnym dawkowaniu składników pokarmowych jest analiza gleby. Akcentował, że analiza analizie nie jest równa, tzn. najkorzystniej jest wykonać analizę ogrodniczą a nie rolniczą, ponieważ ta pierwsza obrazuje poziom dostępnych dla rośliny pierwiastków zawartych w glebie. W zaprezentowanym podczas spotkania programie nawożenia cebuli w palecie nawozów do pogłównego zastosowania wyszczególniono trzy: YaraMila Complex, YaraLiva Tropicote oraz Unica Calcium. Pierwszy nawóz był zastosowany na plantacji w dawce 340 kg/ha, drugi – 250 kg/ha a trzeci – 160 kg/ha. W grupie nawozów aplikowanych dolistnie na plantacji Bartosza Pawlaka – gospodarza spotkania były: KristaLeaf Foto (3 kg/ha), Kristalon Zielony (3 kg/ha), YaraVita Brasitrel Pro (1 l/ha), YaraVita Mangan F (1 l/ha), Kristalon Czerwony (3 kg/ha), YaraVita Calcinit (5 kg/ha) oraz Superba Mikromax (0,5 kg/ha; dwa nawozy wymienione jako ostatnie zostały zastosowane dwukrotnie).

Z zakresu ochrony cebuli

Z zainteresowaniem wsłuchiwano się także w informacje przekazywane przez Bartosza Malanowskiego z firmy Bayer, który mówił o ochronie upraw cebuli w warunkach niedoboru wilgoci. Doradca Bayer zwróci uwagę na presję Stemphylium vesicarium. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne plamy na wewnętrznej stronie najstarszych liści. W miarę rozwoju choroby liść zasycha. Do jej zwalczania polecany jest fungicyd Luna Experience 400 SC w dawce 0,5 l/ha. Zabieg należy wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Warto pamiętać, że oprysk tym preparatem zapewnia ochronę przed Stemphylium, zgnilizną szyjki cebuli, alternariozą, rdzą oraz białą plamistością. Preparat powinno stosować się na plantacjach warzyw cebulowych od fazy BBCH 41 czyli od momentu, gdy zaczyna formować się zgrubienie cebulowe. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 2. Ponadto preparat Fandango 200 EC w dawce 1,0-1,25 l/ha zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym, zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium. Preparat należy stosować na plantacjach warzyw cebulowych od fazy BBCH 41 – początek formowania zgrubienia cebulowego. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4.

Poza chorobami Bartosz Malanowski zwrócił uwagę m.in. na szkodniki. W ciepłe sezony wegetacyjne duże problemy stwarza wciornastek tytoniowiec. Szkody wyrządzają osobniki dorosłe (czarne lub brunatne) i larwy (jasnożółte). Objawem żerowania są drobne, podłużne białosrebrzyste plamy. Szczypior w miejscu żerowania wciornastków załamuje się i zasycha wcześniej niż zdrowe rośliny - mówił doradca. Do zwalczania tego szkodnika zarejestrowany jest preparat Decis Mega 50 EW w dawce 0,15l/ha. Z kolei do ochrony cebuli przed chwastami przedstawiciel firmy Bayer rekomendował herbicyd Bandur.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.