25.02.2019
0X7A4533

Odmiany oraz ochrona kalafiora i brokułu, która się opłaci. Rekomendacje z Konferencji Kalafiorowo-Brokułowej Syngenta

Kalafior i brokuł były w centrum zainteresowania producentów, którzy 12. lutego przyjechali do Zemborzyc Dolnych pod Lublinem na konferencję zorganizowaną przez firmę Syngenta. To właśnie tym warzywom poświęcono tu niemal cały dzień, omawiając nowości zarówno odmianowe, jak i patogeny, które im zagrażają oraz możliwości ich zwalczania.

- Kalafior i brokuł zdominowały całą dzisiejszą konferencję, a Syngenta ma przecież znacznie więcej warzyw w swojej ofercie: paprykę, cebulę czy inny asortyment -  Ale w naszym regionie, w dużej mierze uprawia się akurat te gatunki – wyjaśniał Adam Mielniczuk z Kryszyna (pow. tomaszowski, woj. lubelskie), producent kalafiora. – Na pewno wiedza, którą tu zyskaliśmy jest cenna – wchodzą nowe odmiany, trzeba być na bieżąco – kontynuował.

Uczestnicy Konferencji kalafiorowo-brokułowej Syngenta zorganizowanej pod Lublinem

Kalafior zachowujący biel bez okrywania

Nowością w ofercie odmian kalafiora Syngenty, która wzbudziła bardzo duże zainteresowanie na spotkaniu pod Lublinem jest Andromeda F1. – To krok milowy w uprawie kalafiora. To odmiana, która nigdy nie traci śnieżnobiałego koloru pod wpływem warunków atmosferycznych, nie ma przebarwień. Ta odmiana ma w sobie gen, który odpowiada za jej biel. To jest coś, czego żadna z firm komercyjnych w swojej ofercie jeszcze nie miała - podkreślał Zenon Małek, portfolio manager w Europie północno-zachodniej ds. warzy kapustnych w firmie Syngenta.

Zenon Małek, portfolio manager w Europie północno-zachodniej ds. warzy kapustnych w firmie Syngenta

Jak wspomniał prelegent, warunkiem sukcesu Andromedy jest jej nieokrywanie. Jest to nowy na rynku kalafior, który tego nie wymaga, zachowując przy tym odcień bieli pomimo różnych, zmiennych warunków atmosferycznych. Ze swoim wigorem, odmiana ta świetnie sprawdza się na stanowiskach bez nawadniania. Po ścięciu różę można dość długo przechowywać w chłodniach – wskazują producenci, którzy mieli możliwość przetestowania mieszańca Andromeda na swoich polach – informował Zenon Małek.

Ze swoim wigorem, odmiana ta świetnie sprawdza się na stanowiskach bez nawadniania

Drugą nowością wśród odmian tego gatunku jest Java F1. – To nasza perełka. To odmiana, która, w mojej ocenie, będzie kolejnym hitem w portfolio firmy Syngenta, Za jakiś czas zapewne stanie się wyznacznikiem jakości. Proponujemy tu nasadzenia wcześniejsze, niż w przypadku naszej popularnej odmiany David F1. Java ma bardzo dobry wigor i też mocniejsze krycie róży niż David. Róża jest “zawinięta” w skręconym liściu, przez co charakteryzuje się dużą zdrowotnością. To kolejna alternatywa, jeśli chodzi o odmiany przemysłowe. Polecamy go też na słabsze stanowiska. Nasiona będą na rynku dostępne dopiero od kwietnia – mówił Mariusz Kwiatkowski, reprezentant firmy Syngenta na Polskę centralną.

Mariusz Kwiatkowski, reprezentant firmy Syngenta na Polskę centralną udziela szczegółowych informacji o odmianach warzyw

Fundamenty dla przemysłu

Kolejny rok w ofercie, i wciąż niezmiennie równie mocno polecane przez przedstawicieli firmy Syngenta, są trzy odmiany kalafiora: Gohan F1, Cabral F1 i David F1. Pierwszy z wymienionych ma bardzo silny wigor i zapewnia doskonałą jakość, polecany jest na stanowiska słabsze, bez nawadniania. Drugi ma jeszcze lepszy wigor, natomiast przeznaczony jest na zbiór wrześniowy. Z kolei trzeci, David, to już uznany standard rynkowy.

- Ja u siebie, w centralnej Polsce, polecam go do nasadzeń w połowie lipca, wtedy zbiór jest na koniec września, październik. W tym sezonie2018 była to jedna z najlepszych odmian. I, co ważne, kalafior ten nie rozluźnia się i nie starzeje – zauważał Mariusz Kwiatkowski.

- W ubiegłym sezonie w 100% miałem u siebie odmiany kalafiora z oferty Syngenta: m.in. po raz pierwszy Almagro i dwie inne odmiany, w tym Gohana. Wszystkie fajnie wyszły. W tym roku na pewno do nich wrócę. Zobaczę też, jaka będzie cena tych nowych odmian – jeżeli atrakcyjna, to na pewno warto będzie je sprawdzić. Chodzi mi po głowie, żeby kupić tę nową odmianę nieokrytą. Ale nie jakąś wielką ilość, na razie chciałbym ją wypróbować - podkreślał Adam Mielniczuk.

Odmiany brokułu ? pełnoletni i zupełne “świeżaki”

Przedstawiciele firmy Syngenta, wspominając o odmianach brokułu, nie mogli pominąć pełnoletniego już Batorego F1. Ta odmiana jest na rynku już od 18. lat, jednak cały czas cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem producentów. Z kolei nowością na rynku jest Beachy F1. – Jest ona bardzo mocno wyrównana, nadaje się na rynek warzyw świeżych lub na potrzeby przemysłu, jeśli jest sadzona w większym zagęszczeniu. Ma drobne, ale bardzo zwięzłe róże, o wysokiej zdrowotności. Natomiast wagowo, przewyższają one inne odmiany z tego segmentu. Beachy ma bardzo krótki okres wegetacji. Odmiana polecana jest na wiosnę lub na jesień – rekomendował Zenon Małek.

Odmiany brokułu Syngenta budzą duże zainteresowanie na wielu spotkaniach branżowych

Kolejna nowość to odmiana Bruki F1, w tym roku wprowadzana do sprzedaży. W przeciwieństwie do Beachy F1, która jest odmianą uniwersalną, druga z nowości jest przeznaczona tylko dla przemysłu. Ma większych rozmiarów róże, jej okres wegetacji to 85 dni. – Możemy ją spokojnie polecić do zbiorów wrześniowych, ale również do nasadzeń wiosennych. Co istotne – nie ma obaw, że przerośnie, złapie antocyjan, czy jej jakość spadnie na polu. Odmiana ta tworzy mocna liście, jest świetna na słabsze stanowiska. Jej róża jest kopulasta, a pojedyncze różyczki dość drobne – opisywał nową odmianę Zenon Małek.

“1 pole, 1 sezon, 2 plony”

Powyższe hasło firmy Syngenta obrazuje możliwość, wybierając niektóre z odmian kalafiora lub brokułu, uprawy roślin na tym samym polu dwa razy podczas jednego sezonu. Decydując się na nie, producent ma pewność, że zbiór będzie po określonej przez producenta liczbie dni. Co prawda, w zależności od warunków atmosferycznych i przebiegu pogody w trakcie okresu wegetacji, może się on nieznacznie zmienić, ale różnica ta jest niewielka; przekonywali przedstawiciele firmy.

- Staramy się wyselekcjonować takie odmiany, aby producenci mieli możliwość produkcji warzyw dwóch gatunków lub tego samego gatunku, po sobie na tym samym polu w jednym sezonie wegetacyjnym. Mówimy tu o odmianach, które są stabilne pod kątem uprawy, okresu wegetacji. Dzięki temu możemy zaplanować produkcję i zbiór jeden po drugim, a więc z tego samego pola uzyskać dwa plony w jednym sezonie - wyjaśnia Zenon Małek.

Patogeny kalafiora i brokułu w natarciu

Konferencja Syngenty była dla producentów również okazją do zapoznania się z najgroźniejszymi szkodnikami brokułu i kalafiora. Omówiła je dr Izabela Kot z Katedry Ochrony Roślin Zakładu Entomologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Z kolei o chorobach bakteryjnych mówiła dr hab. Ewa Król z Zakładu Fitopatologii i Mykologii lubelskiego UP. Wskazała ona, że choroby bakteryjne często pojawiają się na roślinach, które zostały wcześniej uszkodzone, np. w efekcie żerowania szkodników czy pojawienia się chorób grzybowych. “Bramą” dla nich są też naturalne otwory w roślinie, jak spękania. Omówione zostały choroby najgroźniejsze dla upraw brokułu i kalafiora.

- Bakteria powodująca mokrą zgniliznę najczęściej występuje w przechowalniach, gdzie powoduje duże straty, ale też pojawia się w okresie zbiorów i podczas transportu. Już w ciągu kilku godzin od zainfekowania, zauważalne są objawy. Powstają plamki. Charakterystyczne jest to, że są one ciemniejsze niż kolor róży i wyglądają jak nasiąknięte wodą – z resztą jest to bardzo charakterystyczny objaw infekcji bakteryjnych. W infekcjach grzybowych plamy są zazwyczaj suche – wyjaśniała dr hab. Ewa Król.

Warto pamiętać, że bakterie powodujące mokrą zgniliznę mogą się rozwijać zarówno w warunkach beztlenowych, jak i tlenowych. Do tego, mogą zakażać wiele gatunków roślin, w związku z czym długo utrzymują się na polach. Optymalna temperatura do ich rozwoju, to 25-30 stopni C, ale przetrwają już przy 0 stopni C. Aktywne są i mogą zakażać w szerokim zakresie temperatur: od 6 stopni C do nawet 42 stopni C.

O brokule i kalafiorze kompleksowo

Konferencja kalafiorowo-brokułowa Syngenta została zorganizowana przy współpracy z Grupą Producentów Rozsad Krasoń, Grupą Mularski oraz Tradecorp. Producenci warzyw poznali więc również ofertę biostymulatorów, które pomogą roślinom szczególnie w warunkach stresowych. Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz Grupa Mularski z kolei przypomnieli, aby rozsady zamawiać jak najszybciej, ponieważ odwlekając decyzję na później, może się okazać, że dane odmiany nie będą już dostępne, a zamówienie możliwe do zrealizowania.

Roman Parzych z firmy Syngenta przedstawił również ofertę środków ochrony roślin oraz rozszerzenia rejestracji swoich pestycydów, m.in. fungicydu Scorpion 325 SC na szereg gatunków warzyw.

Roman Parzych z firmy Syngenta

- Scorpion to produkt, który uzyskał rozszerzenie rejestracji: można go stosować już w brokule, pomidorze, ogórku, papryce, sałacie, kapuście pekińskiej, szparagach, truskawce i innych. Daje świetne efekty. W składzie są dwie substancje czynne: difenokonazol (po raz pierwszy w warzywach substancja z grupy triazoli) i azoksystrobina. Ten pierwszy bardzo szybko wnika w roślinę i działa błyskawicznie, natomiast azoksystrobina działa znacznie wolniej i później. Dzięki temu połączeniu, fungicyd daje efekt od razu i na długo. Lista zwalczanych chorób jest tu długa: alternarioza, czarna zgnilizna, czerń krzyżowych, rdze, mączniak prawdziwy, chwościk, zgnilizna Twardzikowa, bielik krzyżowych i inne – wyliczał Roman Parzych.

Renata Struzik


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.