01.10.2017
Przedstawiciele Grupy Producentów Mularski z Mirosławą Urbanowską z  z Pinguin Foods Polska

Przedstawiciele Grupy Producentów Mularski z Mirosławą Urbanowską z z Pinguin Foods Polska

Odmiany, rozsada i żywienie kalafiora w trudnym sezonie

Dzień Kalafiora w Brukach Unisławskich zorganizowany przez firmę HM. Clause odbyły się pod znakiem deszczu. Jesienna aura nie zniechęciła jednak producentów warzyw gruntowych do przybycia. Pogoda postawiła przed organizatorami imprezy szereg wyzwań, jednak zarówno gospodarzom Państwu Nerowskim, jak i przedstawicielom firm biorących udział w spotkaniu, udało się zainteresować przybyłych rolników i przekazać informacje na temat wiodących odmian kalafiorów, optymalnych systemów nawożenia, a także rozsady warzyw.

Ten rok jest szczególnie trudny dla producentów warzyw. Również kalafior, w deszczowe sezony, potrafi przysporzyć wielu problemów nawet najbardziej doświadczonym rolnikom. Niebywałą zaletą takich spotkań branżowych jest fakt, że można przyjrzeć się wegetacji roślin w warunkach, którym daleko do doskonałości. Wówczas zaobserwować można jakie cechy wyróżniają poszczególne odmiany i jak rośliny radzą sobie ze stresem, związanym miedzy innymi ze zwiększoną wilgotnością, wymywaniem składników pokarmowych w głąb profilu glebowego, duża presją chorób czy złymi stosunkami powietrzno-glebowymi.

Tegoroczny sezon jest bardzo trudny w produkcji kalafiora w rejonie miejscowości Bruki Unisławskie

Pomimo rzeczywiście trudnych warunków uprawy, kalafiory firmy HM. Clause, prezentowały się dobrze na zagonach. Przedstawione odmiany posadzone zostały z przeznaczeniem do przetwórstwa (rozsadę sadzono 9 czerwca (Naruto), 19 i 22 czerwca oraz 3 lipca)). Gospodarze od lat bazują na rozsadzie Grupy Mularski. Kupno gotowej rozsady jest doskonałą propozycją dla producentów, pozwalającą na oszczędność miejsca oraz czasu na pielęgnację rozsadnika, a także dającą gwarancję zdrowotności młodych roślin, która jest bardzo ważnym czynnikiem rzutującym w późniejszym czasie na wysokość osiągniętego plonu.

Daniel Babij z firmy Mularski oferującej rozsady warzyw

Wśród wielu odmian kalafiory o najkrótszym okresie wegetacji reprezentowały odmiany Brigantine F1 (70-75 dni) oraz Ardent F1 (70-80 dni). Kalafiory te można wykorzystywać do uprawy poplonowej, lipcowych nasadzeń. Cechuje je duża tolerancja na stresowe warunki, dlatego poleca się je do uprawy w sezonie letnim.

Sławomir Mechacki omówił odmiany kalafiora i brokułu z oferty HM. Clause

Brigantine F1

Ardent F1

Odmiany uniwersalne, doskonale sprawdzające się w jesiennej produkcji dla przemysłu z prezentowanej oferty, to Sabord F1 i Raft F1 (okres wegetacji 70-85 dni).

Saboard F1

Raft F1

Optymalne zalecane zagęszczenie roślin w przypadku tych odmian to 25-30 tys. szt./ha. Kalafior Sabord F1 ze względu na mały głąb jest bardzo wydajny przy różyczkowaniu, tworzy śnieżnobiałe, zbite róże o wadze osiągającej nawet 3 kg. Odmiana Raft F1 rekomendowana dla przemysłu zalecana jest na zbiór przypadający od połowy września, jednak w uprawie na “świeży rynek” Raft F1 może być sadzony w różnych terminach, począwszy od wczesnowiosennych upraw spod przykrycia aż po poplonowe późnojesienne nasadzenia. Wśród kalafiorów charakteryzujących się najwyższą plennością zaprezentowano odmianę Moby Dick F1, doskonale nadającą się do zbiorów późnojesiennych. Moby Dick F1 to kalafior o ciężkiej zwartej róży o wysokiej tolerancji na niskie temperatury. Długi okres wegetacji (ok. 100 dni) pozwala na wytworzenie wysokiego plonu, łatwego zarówno w ręcznym jak i w mechanicznym różyczkowaniu.

Brokuły firmy Clause pokazane podczas spotkania

Sławomir Mechacki z firma HM. Clause przedstawił również producentom, jeszcze niedojrzały do zbioru (95-100 dni wegetacji) podczas spotkania, kalafior typu Romanesco odmiany Gitano F1 o dobrej odporności na mączniaka rzekomego.

O optymalnym nawożeniu oraz o tym, jak ważną rolę w prawidłowym nawożeniu pełnią mikroskładniki opowiadał podczas spotkania Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland.

Wojciech Kopeć zainteresował producentów nawozem Brassitrel Pro

Program żywienia kalafiora zaproponowany przez firmę Yara w gospodarstwie p. Nerowskich

Producenci zapoznani zostali z rolą molibdenu w odżywianiu kalafiorów, który obok siarki, pozwala na zredukowanie azotanów poprzez poprawę metabolizmu azotu w roślinie. Wśród poruszanych kwestii związanych z nawożeniem roślin nie zostały również pominięte względy ekonomiczne, przedstawiono przykładowy plan optymalnego i minimalnego wymaganego nawożenia w oparciu o ofertę firmy. Duże zainteresowanie wzbudził produkt YaraVita Brassitrel Pro, który na plantacji zastosowano 16 lipca. To formułowany nawóz dolistny, dedykowany dla rzepaku, warzyw z rodziny kapustowatych oraz wszystkich innych, wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na bor, mangan i molibden. Zawiera trzy najważniejsze mikroelementy w ich uprawie, mianowicie bor, mangan oraz molibden, w wysokiej koncentracji oraz odpowiedniej proporcji. Wykorzystywanie najwyższej jakości surowców oraz odpowiednia formulacja produktu wpływają na wysoką efektywność nawożenia, bezpieczeństwo stosowania oraz możliwość łącznego stosowania z wieloma środkami ochrony roślin.

Emilia Pliszczyńska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.