15.05.2018
Masa główek nowej w ofercie firmy Rijk Zwaan odmiany Zarissima F1 RZ, to ok. 2 kg

Odmiany, rozsada oraz ekonomiczne żywienie kapusty wczesnej

Krótki okres wegetacji, dobrej jakości rozsada, ekonomiczne podejście do żywienia roślin, to czynniki, na które warto zwrócić uwagę, aby zarobić na kapuście wczesnej – mówiono podczas spotkania w Glewcu.

6 maja 2018 r. w Gospodarstwie Roberta Lipowieckiego z Glewca , gmina Koniusza (woj. Małopolskie) odbyło się spotkanie z ogrodnikami produkującymi kapustę wczesną pod tunelami. Organizatorami spotkania byli przedstawiciele firm: Rijk Zwaan Polska – Tomasz Nożykowski oraz Jarosław Wojtczak, Yara Poland – Wojciech Kopeć i Grupa Mularski – Grzegorz Turzyniecki. Każdy z prelegentów przekazał informacje na temat swoich produktów, rozwiązań pozwalających zwiększyć efektywność w produkcji kapusty na najwcześniejsze terminy zbioru.

Odmiany, rozsada oraz ekonomiczne żywienie kapusty wczesnej, to główne punkty spotkania zorganizowanego w Małopolsce przez firmy Grupa Mularski, Rijk Zwaan Polska oraz Yara Poland

Robert Lipowiecki (z lewej) – gospodarz spotkania wraz z Tomaszem Nożykowskim z firmy Rijk Zwaan

Najwcześniejsze odmiany kapusty

Tomasz Nożykowski oraz Jarosław Wojtczak z firmy Rijk Zwaan skupili się na doborze odmian kapusty. Za szczególnie przydatne do uprawy na wczesny zbiór wskazali:

-Jetma F1 RZ – to, numer jeden wśród kapust produkowanych w tunelu, o najwcześniejszym terminie zbioru – mówił Tomasz Nożykowski. Do dnia spotkania w gospodarstwie Pana Roberta zebrano już połowę plonu; pierwsze główki wycięto 25 kwietnia. Odmiana w Glewcu wyróżniała się jakością i wyrównaniem główek. Jej okres wegetacji wynosi około 50 dni. Poza uprawą w tunelach foliowych rekomendowana jest pod agrowłókninę. Główki są kuliste i zwarte, osiągające masę do 2 kg. Warto pamiętać, że mieszaniec ma małą podatność na jarowizację;

Jetma F1 RZ osiągnęła dojrzałość zbiorcza w bieżącym sezonie o kilka dni wcześniej niż w roku ubiegłym

6 maja już znaczna część odmiany Jetma F1 RZ była zebrana

- kolejną z rekomendowanych odmian była Zarissima F1 RZ. To najnowsza propozycja odmianowa firmy Rijk Zwaan do produkcji pod tunelami. Ciekawy kształt główek – kulisty z lekkim spłaszczeniem u podstawy, idealny do cięcia w tzw. łuszczki, to jedna z cech mieszańca na który producenci przybyli na spotkanie zwrócili uwagę. Okres wegetacji Zarissima F1 RZ jest zbliżony do Jetma F1 RZ i wynosi 50-55 dni. Wielkość główek hodowca określa na ok. 2 kg, aczkolwiek może być większa przy przetrzymaniu jej w polu. Liście roślin w Glewcu były wzniesione, nieznacznie ciemniejsze, jak u odmiany Jetma F1, lekko karbowane i błyszczące;

Masa główek nowej w ofercie firmy Rijk Zwaan odmiany Zarissima F1 RZ, to ok. 2 kg

Jarosław Wojtczak (z lewej) z firmy Rijk Zwaan zwracał uwagę na ciekawy kształt główek Zarissima F1 RZ

- ze zdobywających coraz większe uznanie konsumentów, a co za tym idzie producentów kapust stożkowych na spotkaniu zaprezentowano Sonsma F1 RZ – kapusta stożkowa o bardzo krótkim okresie wegetacji – ok. 50-55 dni. Wyróżnia się delikatnym smakiem, doskonała na surówki. Ciekawy kształt główki, świetnie odnajduje się na rynkach zachodnich – podkreślał Tomasz Nożykowski. Warto pamiętać, że odmianę tę można uprawiać w różnych okresach sezonu wegetacyjnego.

Rozsada bardzo istotna we wczesnych nasadzeniach

Grzegorz Turzyniecki z Grupy Mularski zachęcał do wykorzystywania w produkcji rozsady od profesjonalnego dostawcy. Zwracał uwagę, że na bardzo wczesne terminy nasadzeń trudno wyprodukować rozsadę w zwykłym tunelu foliowym – trzeba ją m.in. doświetlać. Grupa Mularski posiada specjalistyczne obiekty, które umożliwiają przygotowanie wysokiej jakości rozsady niezależnie od warunków klimatycznych.

Grzegorz Turzyniecki informował o możliwościach zaopatrzenia w rozsadę do najwcześniejszych terminów nasadzeń

Żywić ekonomicznie

Wojciech Kopeć poruszył aspekt ekonomiczny żywienia roślin. Specjalista podkreślił, że koszt porządnego programu nawożenia na bazie najbardziej rozpuszczalnych nawozów dostępnych na rynku z oferty Yara Poland – to około 50 zł/tunel. Gdyby kapusta była po 1,2 zł/szt., to przychód z tunelu wynosi około 1000 zł, przy cenie 2,5 zł/szt. to około 2000 zł. Koszt nawożenia jest relatywnie niski, a ewentualne oszczędności – wybór tradycyjnych nawozów – kończą się nieznaczącą oszczędnością i opóźnieniami w zbiorach a tym samy spadkiem cen za wyprodukowany plon – akcentował W. Kopeć.

Wojciech Kopeć prezentował efekty zastosowania m.in. nawozu YaraMila Complex w dawce 8 kg na tunel 120 m2

Program żywienia kapusty wczesnej wg firmy Yara

Z uwagi na wysokie pH w gospodarstwie Roberta Lipowieckiego, na poziomie nawet 7,8, do nawożenia zastosowano nawóz YaraMila Complex w dawce 8 kg/tunel 120 m2. Dlaczego ten nawóz? Otóż posiada on polifosforanową formę fosforu, działającą również w przypadku alkalicznego odczynu. Ponadto zawiera on łatwo przyswajalną siarkę poprawiającą metabolizm azotu. Ponadto pomimo wystarczającej ilości wapnia – powyżej 2500 mg/l Ca wybrano nawozy na bazie saletr wapniowych: YaraLiva Nitrabor i Unika Calcium, aplikacja nastąpiła przed sadzeniem rozsady w dawkach po 6 kg/tunel. Można tu ponownie postawić pytanie dlaczego taki wybór nawozów. Otóż z uwagi na ich rozpuszczalność i związane z tym bardzo szybkie działanie oraz profilaktyką w zakresie ograniczenia infekcji Plasmodiophora brassicae (sprawca kiły kapusty) wynikająca z fizjologicznie zasadowych właściwości wspomnianych nawozów.

Dr inż. Marcin Bartczak

Urszuli Ignaczewskiej oraz firmie Rijk Zwaan dziękujemy za zdjęcia!


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.