18.06.2011
ogórek

Odszkodowania dla producentów warzyw

Potwierdziła się  wstępna informacja dotycząca wysokości odszkodowań dla unijnych producentów warzyw – mają one dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk, a w sumie 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za okres od 26 maja do końca czerwca. Odszkodowania mają być wypłacane albo poprzez organizacje producenckie albo odpowiednie krajowe agencje płatnicze. Tym samym Decyzja Komisji Europejskiej przewiduje wypłatę maksymalnie 50% średniej ceny wspomnianych warzyw z miesiąca czerwca ostatnich trzech lat (2008-2010). Do dnia 22 lipca kraje członkowskie maja czas na poinformowanie Komisji Europejskiej o dokładnych ilościach warzyw wycofanych z rynku.
Jak poinformowała Agra Europe, przeciwko pakietowi (jako nie w pełni pokrywającemu straty producentów) głosowały: Hiszpania, Francja, Słowacja i Polska, które uważały, że rekompensaty powinny być wyższe. Natomiast kraje takie jak Czechy, Estonia, Grecja, Włochy, Litwa, Łotwa oraz Austria i Rumunia wstrzymały się od głosu.
Zdaniem Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego “środki przeznaczone przez Komisję Europejską na rekompensatę dla producentów warzyw są zdecydowanie za małe i zwrócą nie więcej niż 20% strat”.
Ponadto Minister poinformował, że Agencja Rynku Rolnego i ministerstwo rolnictwa przygotowują już stosowne rozporządzenia związane z wypłatą środków, a także instrukcje dla rolników, jak skorzystać ze środków unijnych.

Źródło FAMMU/FAPA


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.