30.03.2019
0X7A6851

Ogórki gruntowe nowej generacji od Seminis. Zaskakują wysokim plonem i jakością

Nowej generacji odmiany ogórka firmy Seminis pokazują, jaki postęp nastąpił w hodowli tego warzywa. Przykładowo odmiana Monisia F1, w stosunku do innych odmian rynkowych wykazywała w doświadczeniach plonowanie aż 40-90 procent wyższe plonowanie. Także odmiana Nadusha to jedna z najbardziej poszukiwanych odmian ogórka do uprawy polowej na przestrzeni ostatnich lat.

Monisia F1 – kolosalny plon jakości premium
Będąc liderem w hodowli odmian ogórków partenokarpicznych marka Seminis, wprowadziła do segmentu upraw polowych odmianę Monisia F1.Warto pamiętać, że rośliny tej odmiany charakteryzują się silnym wigorem oraz bardzo dobrą regeneracją roślin w trakcie uprawy. Rośliny mają umiarkowaną tendencję do tworzenia i wzrostu pędów bocznych. Otwarty pokrój roślin umożliwia łatwe prowadzenie zbioru owoców. Owoce są kształtne, wyrównane, cylindryczne ze średniej wielkości brodawką, zachowują dobrą proporcję między długością i średnicą. Ze względu na twardość, bardzo dobrze zachowują trwałość po zbiorze. Kolor skórki jest soczyście zielony z jaśniejszym marmurkiem na wierzchołku. Monisia F1 daje wysoki plon całkowity, a w nim wyróżnia się plonem wczesnym. Owoce stanowią doskonały produkt na świeży rynek oraz do przemysłu.

Podkreślić należy, że dzięki uprawie odmian ogórków partenokarpicznych w gruncie w porównaniu z odmianami ogórka o przewadze kwiatów żeńskich zyskuje się:
- wc
zesność plonowania - ogórki partenokarpiczne w porównaniu z ogórkami o przewadze kwiatów żeńskich znacznie wcześniej wchodzą w owocowanie (Monisia F1 w porównaniu do głównych standardów rynkowych siana w tym samym terminie była wcześniejsza o ok. 2 tyg.);

- lepsze wyrównanie i jakość owoców – owoce odmian partenokarpicznych nie przerastają w takim tempie jak owoce odmian o przewadze kwiatów żeńskich (Monisia F1 w porównaniu do głównych standardów rynkowych doskonale utrzymywała brodawkę oraz proporcje długości do średnicy 3,3-1 przez cały okres uprawowy);

- dłuższe okno zbioru – odmiany ogórków partenokarpicznych hodowli Seminis cechują się wysoką tolerancją na niesprzyjające warunki pogodowe przez co znacznie dłużej plonują (Monisia F1 w porównaniu do innych standardów rynkowych plonowała przynajmniej trzy tygodnie dłużej);

- wyższy plon – jedną z głównych cech, która wpływa na wyższe plonowanie odmian partenokarpicznych w stosunku do odmian o przewadze kwiatów żeńskich jest wiązanie owoców z każdego kwiatu, odmiany partenokarpiczne nie potrzebują zapylaczy (Monisia F1, w stosunku do innych odmian rynkowych wykazywała w doświadczeniach plonowanie o 40-90 procent wyższe).

Dla producentów warzyw zawsze liczy się jak najlepsza wydajność i jakość plonu przy maksymalnie najniższych (zoptymalizowanych) kosztach uprawy, dlatego jedną z podstawowych decyzji jest wybór odpowiedniej odmiany i technologii uprawy. W profesjonalnej produkcji zastosowanie konkretnej odmiany i technologii uprawy musi mieć uzasadnienie ekonomiczne i mieć przełożenie na konkretne korzyści. Proponowana przez Seminis odmiana Monisia posiada wysoką wartość dodaną, co opisują przytoczone powyżej cechy, przy dodatkowo odpowiednio zastosowanej technologii uprawy połączonej np. z nawadnianiem przyniesie jeszcze lepsze efekty.

Nadusha Mix – sprawdzona odmiana na kwaszenie
Odmiana Nadusha to jedna z najbardziej poszukiwanych odmian ogórka do uprawy polowej na przestrzeni ostatnich lat. Ceniona jest wśród producentów za bardzo wysoki plon, wczesność oraz dużą zdrowotność polową. Największą popularność zyskuje wśród producentów kwaszonek ze względu na wysoką jakość produktu finalnego jak również w produkcji świeżo rynkowej. Aby uzyskać wysokiej jakości kwaszone ogórki należy zacząć od odpowiedniego doboru odmiany, która w trakcie procesu fermentacji zachowa swoje walory smakowe, twardość oraz kolor. Nadusha jest odmianą, która posiada te zalety i przy tym idealnie wpisuje się w segment przetwórstwa z wieloletnią tradycją w Polsce. Dzięki mniejszej komorze nasiennej niż u innych odmian z tego segmentu oraz grubszej skórce pozwala uzyskać produkt o wysokiej twardości a co za tym idzie chrupkości, która jest cechą bardzo pożądaną przez producentów oraz przetwórców.

Walory smakowe to kolejna unikalna cecha odmiany Nadusha, która dzięki swojej genetyce hodowlanej ?chłonie? dodawane przyprawy w trakcie procesu fermentacji lub konserwowania. Kolor i kształt owocu to następna cecha, na którą wielu producentów zwraca uwagę w doborze odmiany. Nadusha tworzy bardzo kształtne jasnozielone owoce o grubej brodawce w proporcjach 3:2:1 z widocznym jasnym marmurkiem wzdłuż owocu. Taka barwa owocu sprawia, że odmiana może być również dedykowana dla produkcji świeżo rynkowej. Owoc swoją barwą przypomina tradycyjne odmiany grubo brodawkowe, które są nadal bardzo poszukiwane przez klientów indywidualnych na domowe przetwory. Barwa owocu Nadushy pozwala na uzyskanie po procesie fermentacji lub konserwowania atrakcyjnego koloru handlowego gotowego produktu.
Z punktu widzenia producenta, dla którego jakość uzyskanego plonu jest najważniejsza odmiana Nadusha jest tutaj idealnym wyborem. Dzięki większej ilości kwiatów żeńskich niż u odmian standardowych pozwala na uzyskanie dużo wyższego plonu z zachowaniem wysokiej jakości owocu. Odmiana jest również niepodatna na parcha dyniowatych oraz cechuje się wysoką odpornością na mączniaka prawdziwego oraz wirusa mozaiki ogórka (CMV). Pokrój roślin jest średnio-otwarty przez co zbiór jest łatwiejszy w przypadku zbioru ręcznego jak i za pomocą samolotu. Zalecana ilość wysiewu dla odmiany Nadusha to 50-55 tys./ha.

KWASIARZ OTWORZYŁ BECZKĘ I ONIEMIAŁ: UWIÓDŁ GO AROMAT I TWARDOŚĆ!
TAKIE OGÓRKI TO ‘KONCERT’ – MÓWI!!
PRZEKONAJ SIĘ SAM I WYBIERZ DLA SIEBIE MONISIA CZY NADUSHA.


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.