27.06.2017
Tunel z owocującymi roślinami ogórka

Tunel z owocującymi roślinami ogórka

Ogórki w tunelach pod Grudziądzem

Zbiory ogórków tunelowych rozpoczęły się na dobre. Producenci zacierają ręce licząc, że ich ciężka praca przyniesie w tym sezonie oczekiwane zyski. Uprawa warzyw w tunelach foliowych jest bardzo wymagająca i kosztowna. Rozsada, a często i młode rośliny muszą być dogrzewane wczesną wiosną, natomiast letnie upały nie pozwalają na oszczędne podlewanie. Wiele prac w tunelach nadal przeprowadza się ręcznie, dzięki czemu w rejonach, gdzie przeważają uprawy tunelowe, zatrudnienie znajduje wielu mieszkańców.

Takie zagłębie upraw tunelowych znajduje się w okolicy Grudziądza w województwie kujawsko-pomorskim. W miejscowości Tryl swoje gospodarstwo prowadzi Artur Galikowski, producent warzyw kapustnych oraz ogórków i pomidorów, który od lat stawia na wiarygodne i sprawdzone odmiany. W gospodarstwie, obok 20 ha kalafiora i brokułu przeznaczonych do przetwórstwa w 11 tuneli foliowych uprawiany jest ogórek gruntowy i szklarniowy oraz 11 tuneli pomidora z segmentu czerwonoowocowych.

Artur Galikowski produkcję ogórka prowadzi w 11 tunelach foliowych

Pan Artur produkuje ogórki na matach kokosowych. Ten sposób produkcji jest bardzo popularny ze względu na zalety stosowanego włókna kokosowego. Przede wszystkim jest to materiał naturalny, nie wymagający utylizacji, ulegający z czasem biodegradacji. Włókno kokosowe doskonale pobiera i zatrzymuje wodę, nie zbrylając się przy tym i pozwalając na prawidłową cyrkulację powietrza w sferze korzeniowej roślin. Wykorzystywane w uprawie maty są wygodne i łatwe w użyciu, zmniejszają zachwaszczenie i wpływają fitosanitarnie chroniąc rośliny przed wieloma patogenami bytującymi w glebie. Ponadto podłoże to jest wielokrotnego użytku. Uprawiane w gospodarstwie odmiany ogórka to Pasalimo F1 (Syngenta) oraz Haker F1 (W.Legutko).

Rośliny ogórka rosną w włóknie kokosowym a składniki pokarmowe otrzymują przez fertygację

Ogórek Pasalimo F1 jest holenderską odmianą średniowczesną, intensywnie zieloną z rozjaśnionym końcem.  Odmiana ta od wielu sezonów sprawdza się w gospodarstwie, dobrze znosząc wahania temperatury i dając wysokie plony. Pasalimo F1 charakteryzuje się silnym wigorem oraz nie przejawia tendencji do zrzucania zawiązków, dzięki czemu plonuje długo i wyrównanie. Owoce są grubobrodawkowe i świetnie sprawdzają się jako surowiec na ogórki małosolne.

Haker F1 jest bardzo plenną i niezawodną, jak podkreśla producent, odmianą sprawdzającą się w uprawie pod osłonami. Mieszaniec wytwarza niewiele pędów bocznych, ale jest bardzo żywotny i cechuje się silnym wzrostem. Rośliny plonują obficie, a owoce mają proporcję długości do szerokości 3,1:1, są lśniące i ciemnozielone.

Rośliny są podwiązywane sznurkiem, aby wytrzymały pod ciężarem owoców

Ogórek Pasalimo F1

Ogórek Haker F1

Objawy niedoboru potasu na liści ogórka

W tunelach stosuje się nawadnianie kropelkowe z jednoczesną aplikacją składników pokarmowych (fertygacja). System ten pozwala na racjonalne wykorzystanie wody, nie zmienia struktury powierzchniowej warstwy gleby i pozwala na jednoczesne dostarczanie niezbędnych składników pokarmowych roślinom w jednym zabiegu z podlewaniem, dostosowując dawkę do określonej fazy rozwojowej roślin, co ma uzasadnione względy ekonomiczne. Przy wysokich wymaganiach wodnych ogórka oraz pomidora, które objawiają się szczególnie w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców, stosowanie systemu kroplowego podlewania przynosi najlepsze efekty. Dzięki temu rozwiązaniu eliminujemy całkowicie problem nieodpowiedniej temperatury wody oraz znacznie zmniejszamy ryzyko porażenia roślin chorobami grzybowymi.

Emilia Pliszczyńska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.