26.03.2018
Unia Europejska importuje coraz więcej sałaty

Unia Europejska importuje coraz więcej sałaty

Ogrodnicza siła Unii Europejskiej.  Polska czołowym producentem warzyw

Populacja 511,8 mln osób, areał gruntów 4 381 300 km2 oraz ogromna różnorodność europejskiego klimatu daje krajom UE możliwość wytworzenia szerokiej gamy warzyw i owoców. Polska jest jednym z czołowych producentów produktów ogrodnictwa w UE. W 2016 r. warzywniczo uplasowała się na 3 miejscu.

Ogromna różnorodność europejskiego klimatu daje możliwość wytworzenia szerokiej gamy produktów na dużą skalę, włącznie z wyjątkową grupą, którą stanowią owoce tropikalne. Największymi producentami warzyw na kontynencie są Hiszpania i Włochy; łącznie produkcja tych państw stanowi ok. 42% ogólnej produkcji europejskiej, a tuż za nimi jest Polska, Francja i Holandia, czytamy w European Statistic Handbook. W raporcie podkreśla się, że zdecydowana większość polskiej produkcji trafia do przetwórstwa. Pod względem wielkości produkcji, najważniejszym produktem są pomidory, a po nich cebula i marchew. Pomidory stanowią około 31% ogólnej produkcji warzyw w Europie, aczkolwiek większość z nich również zużywana jest w przetwórstwie.

Produkcja warzyw w Unii Europejskiej

Najwięksi producenci warzyw w UE

Hiszpania i Włochy są również wiodącymi producentami owoców. Kolejne miejsca należą do Polski, Francji i Grecji. Jabłka dominują tu prawie tak, jak pomidory wśród warzyw, jednak ich udział w ogólnej produkcji owoców stanowi jedynie 27%, a przetwórstwo jest jeszcze mniej znaczące. Inne istotne w wielkości produkcji owoce stanowią pomarańcza i pozostałe cytrusy. Wzrasta produkcja truskawek i owoców jagodowych, mimo to jej wysokość nadal nie pozwala na zajęcie miejsca w czołówce 8 najważniejszych gatunków.

Pomimo wysokiego potencjału produkcyjnego Unia Europejska jest także zależna od importu warzyw i owoców. Dla obu grup produktów bilans handlowy jest ujemny, chociaż znacznie wyższy jest deficyt owoców-? dzieje się tak, ponieważ banany i pozostałe owoce tropikalne produkowane są w UE tylko w niewielkiej ilości.

Eksport i import warzyw w UE

Rynek warzyw koncentruje się na wewnętrznej wymianie handlowej między krajami UE. Zaledwie 13% warzyw importowanych jest z państw trzecich. Najważniejszym zewnętrznym źródłem warzyw jest Maroko, a także Izrael i Egipt. W obrębie UE głównymi dostawcami są Hiszpania i Holandia, a głównymi importerami: Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Jedynie 13% produkcji jest eksportowane na zewnątrz Unii, w tym szczególnie istotny jest udział eksportowanej cebuli.

Cebula to po pomidorach wiodący gatunek w UE

Przez lata najważniejszym importerem z UE była Rosja, uległo to jednak zmianie po zakazie z sierpnia 2014 r. Ostatnimi czasy, głównymi krajami docelowymi dla eksportu europejskich warzyw są Białoruś, a w przypadku cebuli Senegal i Brazylia.

Eksport warzyw świeżych w UE

Import warzyw i owoców w UE

Produkcja kalafiora w UE jest dość stabilna

Europejski rynek owoców również ma tendencję do przewagi handlu wewnętrznego między z jednoczonymi krajami. Jednak, w przypadku owoców, udział państw trzecich jest znacznie wyższy, niż w przypadku warzyw. W rzeczywistości około 40% importu owoców pochodzi z krajów zewnętrznych – głównie z Kostaryki, Kolumbii, Ekwadoru i Afryki Południowej. W obrębie UE natomiast, z Hiszpanii, Holandii i Włoch. Pod względem wielkości importu prowadzą banany, następnie pomarańcze oraz jabłka. Eksport na zewnątrz UE szacuje się na 16% całkowitej jego wielkości. W handlu wewnętrznym UE głównym importerem owoców są Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Najważniejszym importerem wśród krajów zewnętrznych jest Białoruś.

Emilia Pliszczyńska

Na podstawie European Statistic Handbook


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.