05.06.2015
20150603_143014[1]

M

Okazała wczesna marchew w powiecie ząbkowickim (1 czerwiec 2015)

Gdyby nie nawadnianie pola, wczesna marchew odmiany Jerada RZ F1 (hodowli Rijk Zwaan) typu nantejskiego, której nasiona wysiano na polu w Tarnowie (woj. dolnośląskie) na koniec marca, w bieżącym sezonie – z niedoborem wody w wielu rejonach kraju – nie wytworzyłaby tak pokaźnej liczby liści i korzenia średnicy ok. 0.5 cm znacznej długości, jak to widać na zdjęciach wykonanych 1 czerwca.


W województwie dolnośląskim zlokalizowanych jest kilka gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji marchwi, w tym tej na wczesne zbiory. Jedna z dużych plantacji tego warzywa (40 hektarów) została założona w powiecie ząbkowickim. Na żyznych glebach II klasy bonitacyjnej na koniec marca br. na wcześniej uformowanych redlinach wysiano tam nasiona wczesnej odmiany Jerada RZ F1 (hodowli Rijk Zwaan). Norma siewu wynosiła 1,5 mln. nasion/ha. Przedplonem dla marchwi był por.

W celu utrzymania plantacji wolnej od chwastów wykonywane były zabiegi herbicydowe, przed oraz po wschodach roślin. Po siewie nasion w mieszaninie zastosowano Afalon Dyspersyjny 450 SC (1 l/ha) + Racer 250 EC (1,5 l/ha). Powschodowo plantacje dwukrotnie opryskano preparatem Sencor Liquid (dawka dzielona, każdorazowo po 0,25 l/ha) na chwasty dwuliścienne; ponadto wykonano jeden zabieg na chwasty 1-liscienne, do którego użyty został graminicyd Agil w dawce 0,7 l/ha.

Niestety w rejonie, gdzie zlokalizowana jest plantacja podobnie jak w wielu województwach w Polsce ten sezon wegetacyjny jak dotąd należy zaliczyć do suchych. Dlatego tez pole jest regularnie, co tydzień, deszczowane. Jednokrotna dawka polewowa wynosi ok. 15-20 mm. Producenci podkreślają, że te zabiegi w tym roku umożliwiają roślinom prawidłowy wzrost i rozwój. 1 czerwca marchew miała 6 i więcej liści. Ponadto korzeń był znacznej długości oraz średnicy ok. 0,5 cm.

W tym tygodniu wykonano także zabieg przeciw połyśnicy marchwiance. Jest to jeden z najgroźniejszych agrofagów tego warzywa. Warto pamiętać, że nalot szkodnika na pole przypada na ogół na początku kwitnienia akacji białej. W bieżącym sezonie na ząbkowickiej plantacji zastosowano zoocyd Proteus 100 OD w dawce 0,75 l/ha. Jest to środek kontaktowy i żołądkowy, w roślinie działający układowo.

Redakcja e-warzywnictwo.pl

Zdjęcia: Małgorzata Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.