01.09.2015
0

Omacnica prosowianka – narastający problem w kukurydzy

Omacnica prosowianka powoduje coraz większe straty w uprawie kukurydzy, także kukurydzy cukrowej. Niestety w bieżącym sezonie jej populacja nie maleje. Wręcz przeciwnie, warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi tego szkodnika, co widać na wielu plantacjach kukurydzy.


Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis), to jeden z najgroźniejszych obok ploniarki zbożówki szkodnik występujący w uprawie kukurydzy cukrowej. Największe szkody omacnica wyrządza w południowych i południowo-zachodnich rejonach naszego kraju, szczególnie na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Śląsku. Wielu producentów w obecnym sezonie wegetacyjnym skarży się na znaczne straty plonu w wyniku żerowania tego szkodnika. Głównym powodem takiej sytuacji jest suche i gorące lato. Producenci z Dolnego Śląska załamują ręce i liczą straty, które szacują na poziomie co najmniej 20-40%. Należy podkreślić, że plon poza omacnica znacznie redukuje susza ? kolby są małe, ziarniaki zapadnięte, a liście na kolbach zamiast jędrne i zielone są podsuszone i częściowo zaschnięte.

Omacnica prosowianka jest motylem nocnym należącym do rodziny omacnicowatych (Pyralidae). Stadium szkodliwym jest gąsienica, która ma aż 5 stadiów rozwojowych. Motyle najchętniej składają jaja od zmierzchu do północy. Pierwsze naloty rozpoczynają się w połowie czerwca oraz na początku lipca, a ich zakończenie może nastąpić nawet we wrześniu. Wszystko uzależnione jest od przebiegu pogody. W obecnym sezonie ze względu na suszę oraz wysokie temperatury pod koniec lipca oraz w sierpniu loty były bardzo intensywne i przebiegły w bardzo krótkim czasie. Samice składają jaja na dolnej części liścia wzdłuż nerwu głównego. Gąsienice wylęgają się po 7-10 dniach, początkowo żerują na powierzchni roślin, po osiągnięciu odpowiedniego stadium rozwojowego wgryzają się do łodyg a następnie kolb (uszkodzenia prezentujemy na zdjęciach, aby ułatwić diagnostykę). W celu przezimowania gąsienice wybierają podstawę łodygi najmniej uszkodzonych roślin.

Szkody powodowane przez omacnicę prosowiankę, to:

- złomy łodyg poniżej kolby;

- podgryzanie kolb u nasady i ich opadanie;

- słabe zaziarnienie kolb;

- wyjadanie ziarna z kolb;

- wygryzanie otworów w łodygach;

- złomy wiech;

- przegryzanie znamion kolb;

- uszkodzenie blaszek liściowych oraz bielenie kolb;

- uszkadzanie osadki kolby.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływają zarówno na wysokość plonu jak i jego jakość. Kolby, w których żerują gąsienice są często zanieczyszczone odchodami na skutek czego nie nadają się do sprzedaży.

Ochrona kukurydzy cukrowej przed omacnicą

Do metod zwalczania omacnicy prosowianki należą: chemiczna, agrotechniczna, biologiczna oraz hodowlana. Metoda chemiczna polega na zastosowania odpowiednich insektycydów. Do tego  celu poleca się preparat o działaniu kontaktowym oraz żołądkowym Proteus 110 OD w dawce 0,5 l/ha. Termin zabiegu ustala się w oparciu o sygnalizację pojawienia się szkodnika, którą stwierdza się na podstawie pułapek feromonowych rozstawionych na polu.

Metody agrotechniczne to głównie, przestrzeganie zmianowania, niszczenie chwastów grubo-łodygowych( tj. komosa biała), zrównoważone nawożenie azotowe oraz niskie koszenie słomy. W celu ochrony biologicznej można do uprawy introdukować naturalnego wroga omacnicy prosowianki czyli kruszynka (Trichogramma brassicae). Metody hodowlane to głowie uprawa kukurydzy cukrowej z genem Bt, który jest odpowiedzialny za produkcję białka działającego toksycznie na szkodniki.

Małgorzata Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.