20.05.2017
Małgorzata Srebro i Wojciech Pater - producent ziemniaków z woj. opolskiego

Małgorzata Srebro i Wojciech Pater - producent ziemniaków z woj. opolskiego

Opóźnione sadzenie ziemniaków w 2017 r.

W województwie opolski uzyskuje się jedne z najwyższych plonów ziemniaka w naszym kraju. Tegoroczna pogoda nie pozwoliła jednak w wielu gospodarstwach na założenie plantacji w optymalnym terminie.

W 2016 r. od posadzenia do połowy czerwca były mało korzystne dla uprawy ziemniaków, gdyż w wielu rejonach brakowało wody. Występujące w drugiej połowie czerwca i w lipcu opady deszczu znacznie poprawiły stan plantacji ziemniaków, zwłaszcza odmian późniejszych i później posadzonych. W tegorocznym sezonie w zagłębiach produkcji ziemniaka także warunki pogodowe były kłopotliwe. Niskie temperatury, namiar wody a także przymrozki utrudniały wjazd w pole i sadzenie bulw. Wspomnieć także trzeba, że wielu producentów ziemniaka w 2017 r. miało problemy z zakupem odpowiedniej ilości sadzeniaków (po trudnym ubiegłorocznym sezonie w krajach zachodnioeuropejskich, a tam firmy hodowlane mają ulokowane też swoje plantacje nasienne). Zapobiegliwi zamówili sadzeniaki z dużym wyprzedzeniem. Przetrzymanie bulw w magazynach do połowy maja było często bardzo uciążliwe i może mieć wpływ na wielkość plonów.

W roku bieżącym trudne warunki do założenia plantacji ziemniaka były w województwie opolskim, gdzie co roku uprawia się około 7000 ha ziemniaka. Wojciech Pater gospodarujący na ok. 200 ha w okolicy Prudnika, w miejscowości Ścinawa Mała w bieżącym sezonie pod ziemniaki przeznaczył 30 ha (3 ha ziemniak jadalny, 27 ziemniak chipsowy). Rolnik ze względu na nieodpowiednie warunki glebowo-klimatyczne sadzeniaki wysadził 11-13 maja 2017 r. Ziemniaki trafiły na pola, gdzie klasa bonitacyjna gleby to IIIa – IIIb. W produkcji znalazły się różne odmiany:

1. jadalne:

*Gala

*Borwina

*Soraya (wszystkie z firmy Norika)

2. chipsowe

*Omega (Europlant)

*Matison (Europlant)

*Verdi (Solana)

W gospodarstwie do sadzenia sadzeniaków w rozstawie redlin 75 cm wykorzystuje się nowoczesny sprzęt; 4-rzędową sadzarkę Grimme GL 420 Exacta, ze zbiornikiem do 2 t, z możliwością kombinacji z narzędziami uprawowymi. Niewielki odstęp między wylotem bulw a blachą formującą redliny zapewnia wysadzenie sadzeniaków zawsze w środku redliny, także na pochyłościach.

Kompaktowa budowa maszyny i brak kół jezdnych zapewniają, że gleba za narzędziem uprawowym nie jest ponownie ugniatana. Maszyna wyróżnia się szczególnie dobrą zwrotnością i precyzyjnym działaniem. Podczas sadzenia wykorzystuje się techniczną możliwość zaprawiania bulw bezpośrednio podczas pracy na polu. Do tego celu wykorzystywano w roku bieżącym dwa preparaty Prestige Forte 370 FGS oraz Mancut 460 SC.

Green

Zdjęcia: Małgorzata Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.