04.10.2015
W dobrze doprawionej glebie korzenie pietruszki sa odpowiedniej jakości

W dobrze doprawionej glebie korzenie pietruszki sa odpowiedniej jakości

Pietruszka jest w cenie …

…. dlatego na finiszu jej produkcji warto dołożyć wszelkich starań, aby w zebranym towarze było jak najwięcej korzeni handlowych oraz żeby przechowywały się one jak najdłużej. Na przełomie września i października pietruszkę oferowano po ok. 4,0 zł/kg. Należy podkreślić, że aktualnie jesteśmy w okresie, kiedy podaż tego warzywa jest największa, ponieważ rozpoczynają się zbiory. Towar po przechowywaniu najprawdopodobniej będzie dużo droższy. W tym roku, nie tak dawno, za kilogram tego warzywa żądano już 8 zł.


Pietruszka uprawiana na redlinach – Śląsk

We wrześniu na wielu plantacjach przyrastanie korzeni pietruszki na grubość ograniczył mączniak prawdziwy baldaszkowatych , który dość silnie opanował nać roślin w różnych rejonach kraju. Warto przed kolejnym sezonem pamiętać, że aby ograniczyć występowanie choroby, należy po zbiorze korzeni starannie usuwać i niszczyć resztki pozbiorcze, unikać nadmiernego zagęszczenia roślin i przenawożenia azotem. Do opryskiwania plantacji poleca się fungicydy Nimrod 250 EC (0,4 l/ha) oraz Signium 33 WG (0,75 kg/ha).

Pietruszka silnie porażona przez mączniaka prawdziwego


Korzenie wyrywane jeden za drugim

Lustracja niektórych plantacji pokazuje, że w tegorocznym sezonie korzenie pietruszki są długie. Najwyraźniej niedobór wody sprawił, że rośliny “szukały” wody w głębszych partiach gleby, co przełożyło się na długość korzeni. Niestety, na niektórych plantacjach – zwłaszcza o nieodpowiedniej strukturze gleby – obserwuje się duży procent korzeni rozwidlonych.

Na śląskiej plantacji pietruszka miała 23 cm

Pozostało jeszcze kilka tygodni, w których pietruszka nim trafi do przechowalni może znacznie zwiększyć średnice korzenia. Warto więc, o ile to możliwe, dostarczyć roślinom wody. Przed zbiorem uwagę należy zwrócić na ustawienie kombajnu, aby nie dochodziło do uszkodzeń mechanicznych korzeni, na tych bowiem mogą szybko rozwijać się choroby i być źródłem infekcji dla pietruszki znajdującej się w sąsiedztwie.

Tekst: Redakcja e-warzywnictwo

Zdjęcia: Małgorzata Srebro, redakcja e-warzywnictwo.pl

Plantacja pietruszki na Śląsku

Długie, proste korzenie pietruszki to poszukiwany towar w tym sezonie

Korzenie wyrywane jeden za drugim

Pietruszka ma nawet 34 cm

W tym roku korzenie pietruszki są długie
Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.