13.09.2015
Paweł Glanowski z firmy Bejo Zaden prezentuje cebulę z poletek nawadnianych kroplowo (z lewej) i deszczowanych

Paweł Glanowski z firmy Bejo Zaden prezentuje cebulę z poletek nawadnianych kroplowo (z lewej) i deszczowanych
zdjęcia: e-warzywnictwo.pl

Pionierski projekt cebulowy

Firma Bejo Zaden wraz z firmą Yara Poland oraz spółką Milex zrealizowały w naszym kraju pionierski projekt, w którym wiele odmian cebuli holenderskiego hodowcy uprawianych w systemie pasowo-rzędowym nawadniano kroplowo podając równocześnie z wodą nawozy.

W roku bieżącym na wielu plantacjach cebuli plony znacznie ograniczył niedobór wody. Nawet na plantacjach deszczowanych trudno było uzupełnić ją do odpowiedniego poziomu. W wielu przypadkach nawadnianie prowadziło do “gotowania roślin”, bowiem ze względu na duże powierzchnie, które trzeba było nawadniać w poszczególnych gospodarstwach dostarczano wodę całą dobę. W godzinach południowych, kiedy temperatury sięgały 40 stopni Celsjusza niestety, rośliny bardzo to odczuwały. W tych warunkach sprawdził się system nawadniania kroplowego. Potwierdzeniem tego była plantacja w Szemborowie (woj. wielkopolskie), gdzie firma Bejo Zaden wraz z firmą Yara Poland oraz spółką Milex zrealizowały pionierski projekt, w którym wiele odmian cebuli holenderskiego hodowcy uprawianych w systemie pasowo-rzędowym nawadniano kroplowo podając równocześnie z wodą nawozy – fertygacja. Ich asortyment oraz ilości były wskazywane przez doradcę firmy Yara Poland. Linie nawadniające wraz z urządzeniem dozującym pożywkę dostarczyła firma Milex.

Efekty tego projektu można było zobaczyć w Szemborowie na początku września. Kilka zdjęć obrazujących plantacje poniżej.

Green


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.